36. Зміст майнових прав ІВ на винаходи і корисні моделі.

Право власності на ВКМ засвідчується патентом. Патент надає його власнику виключне право на використання зазначених об'єктів на свій розсуд, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів. Якщо патент на ВКМ видано кільком особам (співавторам), то відносини між ними визначаються на підставі угоди. Якщо такої угоди немає, то кожний власник патенту має право використовувати винахід, корисну модель чи промисловий зразок на свій розсуд. Проте жоден з них не має права видати ліцензію на використання ВКМ та передати право власності на зазначені об'єкти іншим особам без згоди решти власників патенту.

Використанням ВКМ визнається:

виготовлення,

пропонування для продажу,

запровадження у господарський оборот,

застосування або ввезення чи зберігання у зазначених цілях продукту, що охороняється патентом.

Іншими словами, використанням визнається будь-який продаж продукту, що охороняється патентом на території України. І не лише продаж, а навіть пропонування для продажу, тобто демонстрація продукту на виставках, ярмарках, вітринах тощо.

Право попереднього користування належить лише особі, яка незалежно від винахідника самостійно розробила і почала використовувати ВКМ тобто це право невідчужуване.

Крім виключного права на використання власник патенту має право заборонити іншим особам використовувати ВКМ без його дозволу. Право на використання зазначених об'єктів тому і називається виключним, що воно виключає усіх третіх осіб із цього права

Не визнається порушенням патентних прав на ВКМ, якщо зазначені об'єкти використовуються:

-                     без комерційної мети, тобто тільки для задоволення своїх власних потреб

-                     з науковою метою або в порядку експерименту

-                     у випадках надзвичайних обставин (стихійне лихо, катастрофа, епідемія тощо)

-                      разове виготовлення ліків в аптеках за рецептом лікаря, якщо вони виготовлені з використанням винаходу, корисної моделі.

ВКМ можуть бути відчужені будь-яким способом: даруванням, міною, продажем тощо.

Власникові патенту належить право будь-яким чином використати ВКМ. Одним із таких способів використання зазначених об'єктів є видача дозволу на використання винаходу, корисної моделі та промислового зразка будь-якій особі на основі ліцензійного договору, тобто видача ліцензії на право використання'.

З метою широкого сповіщення про запатентований ВКМ  власник патенту має право подати до патентного відомства для офіційної публікації заяву про надання будь-якій особі дозволу на використання запатентованого ВКМ. За цим оголошенням будь-яка особа може скористатися зазначеним дозволом на використання ВКМ.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61  Наверх ↑