ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ

 

 

Трансформаційні процеси в економіці України пред’являють нові вимоги до методів і засобів впливу держави на розвиток економіки. Система планування, що діяла за радянських часів не відповідає умовам ринкових перетворень і потребує значних змін. Практика державного регулювання національної економіки розвинутих країн засвідчує, що найкращих результатів можна досягти завдяки ефективній регулятивній функції держави. Світовий досвід показує, що жодна держава не виходила з кризи, не маючи сильної влади і не застосовуючи елементів регулювання.

 За допомогою державного регулювання визначають напрями розвитку економіки на всіх рівнях (від країни в цілому до первинної ланки –підприємства), поєднують усі функції управління в ході реалізації економічної стратегії.

 Курс “Державне регулювання економіки” є однією із спеціальних дисциплін при підготовці кваліфікованих економістів.

 Предметом цієї дисципліни є вивчення сукупності методів впливу держави на економіку, що забезпечує її поступовий розвиток у процесі формування ринкових відносин в інтересах суспільства. Державне регулювання охоплює всі сторони суспільного відтворення. Але першочергова увага приділяється регулюванню відносин власності та підприємництва, інвестицій та структурній перебудові економіки, розвитку галузей матеріального виробництва і невиробничої сфери, соціальному стану.

 Мета вивчення курсу – опанування студентами основ теорії та практики державного регулювання розвитку економіки та соціальної сфери. Важливе місце при вивченні курсу приділяється досвіду країн з розвинутою ринковою економікою щодо державного планування, податкової політики, бюджетно-фінансового регулювання, політики цін і ціноутворення тощо.

 Вивчення дисципліни повинно сприяти підвищенню рівня загальноекономічної підготовки фахівців, формуванню державного мислення, тобто вміння при вирішенні будь-яких питань бачити та задовольняти загальнонаціональні інтереси.

 

2. ПРОГРАМА КУРСУ

 

ТЕМА 1. Об’єктивна необхідність і теоретичні основи

  державного регулювання економіки

 

 Об’єктивна необхідність державного регулювання економіки. Функції держави в сучасній ринковій економіці. Мета, завдання та особливості державного регулювання економіки перехідного періоду. Завдання державного регулювання економіки України. Межі державного втручання. Форми та інструменти державного регулювання, їх класифікація.

 

ТЕМА 2. Органи державного управління України в системі

  державного регулювання економіки

 

 Система органів державного регулювання економіки. Принципи організації державного регулювання економіки. Функції та повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.

 Характеристика і функції центральних та місцевих органів державного регулювання економіки.

 

ТЕМА 3. Правові та адміністративні методи державного

  регулювання економіки

 

Суть правового регулювання економіки. Закони України як інструменти втілення державної соціально-економічної політики. Правові регулятори, їх зміст та значення. Законодавча база правового регулювання економіки в Україні.

Адміністративні методи державного регулювання економіки. Адміністративні регулятори: ліцензії, стандарти, квоти, норми, санкції та їх застосування. Державні замовлення та державні контракти як засоби задоволення державних потреб у продукції.

 

ТЕМА 4. Економічні методи державного регулювання економіки

 

 Державний бюджет як інструмент державного регулювання економіки. Доходи та видатки бюджету.

 Кредитні взаємовідносини та їх регулювання. Види кредитів. Грошово-кредитне обслуговування.

 Національний банк як суб’єкт державного регулювання економіки.

 Податки як інструмент державного регулювання економіки. Податкова політика держави.

 Ціни як інструмент державного регулювання. Цінове регулювання.

 

ТЕМА 5. Прогнозування соціально-економічного розвитку у

  системі державного регулювання економіки

 

 Місце соціально-економічних прогнозів у системі державного регулювання економіки. Суть і призначення економічних і соціальних прогнозів. Функції економічного й соціального прогнозування. Принципи та методи прогнозування. Сфера застосування методів прогнозування.

 

ТЕМА 6. Макроекономічне планування у системі

  державного регулювання

 

 Місце макроекономічного планування у системі державного регулювання економіки. Типи макроекономічного планування, їх характеристика.

 Принципи і методи макроекономічного планування.

 Організація розробки індикативних планів, їх структура та показники.

 

ТЕМА 7. Державне регулювання структурних зрушень

  в економіці

 

Структурна політика держави, етапи структурної побудови. Пріоритети в структурній політиці України.

 Макроекономічні пропозиції та їх класифікація. Методи впливу на структурні зрушення в економіці.

 Методологія планування макроекономічних показників ВВП, ВНП, національного доходу. Характеристика екстенсивного та інтенсивного типів відтворення, їх переваги та недоліки. Чинники, що впливають на темпи економічного зростання.

 Розробка міжгалузевого балансу.

 

ТЕМА 8. Державне регулювання інвестицій

 

Інвестиції як фактор структурних зрушень в економіці. Поняття інвестицій та інвестиційної діяльності. Інвестиційний комплекс України. Макроекономічне планування введення в дію виробничих потужностей та об’єктів соціальної сфери. Розрахунок потреб у реальних інвестиціях, їх структура.

 Форми державного регулювання інвестиційної діяльності. Пряме управління державними інвестиціями. Непряме регулювання інвестиційної діяльності.

 

 

ТЕМА 9. Державне регулювання розвитку науки і техніки

 

 Інноваційна політика держави. Напрямки державної політики в галузі науково-технічного прогресу. Завдання та функції держави в стимулюванні науково-технічного прогресу. Науково-технічні програми, їх класифікація.

 Форми державного регулювання розвитку науки і техніки. Пряме та непряме регулювання НТП. Завдання та функції Державного інноваційного фонду України.

 

ТЕМА 10. Державне регулювання розвитку

  промислового виробництва

 

 Промисловість як об’єкт державного регулювання. Основні завдання та методи державного регулювання розвитку промислового виробництва.

 Методика прогнозування потреб держави у продукції промисловості.

 Обґрунтування виробничої програми промисловості.

 

ТЕМА 11. Державне регулювання розвитку АПК

 

 АПК як об’єкт державного регулювання. Основні завдання та методи державного розвитку сільського господарства та АПК.

 Прогнозування обсягів виробництва в сільському господарстві. Баланс валових ресурсів сільськогосподарської продукції. Державні контракти та державне замовлення як засоби задоволення державних потреб у продукції АПК.

 Планування інтенсифікації в сільському господарстві.

 

ТЕМА 12. Державне регулювання розвитку

  виробничої інфраструктури

 

 Виробнича інфраструктура як об’єкт державного регулювання, її склад та завдання розвитку.

 Основні завдання та показники розвитку транспорту. Методика прогнозування потреб у перевезення пасажирів та вантажів. Державний контракт у транспорті як засіб задоволення державних потребах у транспортних послугах.

 Планування та державне регулювання розвитку зв’язку.

 

 

ТЕМА 13. Державне регулювання праці та рівня

  життя населення

 

 Завдання державного регулювання ринку праці. Державні програми зайнятості населення. Система трудових балансів і їх роль у регулюванні відтворення та ефективної зайнятості трудових ресурсів. Методика складання зведеного балансу трудових ресурсів. Державне регулювання оплати праці. Система тарифних угод та її значення в регулюванні оплати праці.

 Рівень життя та його вимірювання. Реальні та номінальні доходи населення. Прогнозування реальних доходів. Баланс грошових доходів і витрат населення. Мінімальний споживчий бюджет, споживчий кошик. Соціальний захист населення. Прогнозування щодо забезпечення належного рівня життя населення.

 

ТЕМА 14. Державне регулювання розвитку

  соціальної інфраструктури

 

 Соціальна інфраструктура як об’єкт державного регулювання, її склад та основні завдання розвитку.

 Державне регулювання розвитку освіти. Функції Міністерства освіти і науки України, місцевих держадміністрацій. Основні показники розвитку освіти та методи державного регулювання.

 Державне регулювання розвитку галузей культури. Основні показники розвитку окремих галузей культури та методи регулювання.

 Державне регулювання розвитку охорони здоров’я. Прогнозування потреби в медичній допомозі, показники розвитку охорони здоров’я та методи державного регулювання.

 Державне регулювання розвитку житлово-комунального господарства. Визначення потреб у житлі та комунальних послугах. Методи державного регулювання.

 Державне регулювання побутового обслуговування населення та торгівлі. Визначення потреб населення у побутових послугах. Основні показники розвитку побутового обслуговування та методи державного регулювання.

Торгівля як об’єкт державного регулювання. Прогнозування роздрібного товарообігу. Методи державного регулювання торгівлі.

 

 

 

 

1 2 3  Наверх ↑