Тема 4. Грошові надходження підприємств

Процес реалізації продукції завершується етапом виробничого циклу. Реалізованою вважається та продукція, кошти за яку надійшли на розрахунковий рахунок підприємства. Таким чином, виручка – це сума грошових коштів, які надійшли на розрахунковий або інший рахунок підприємства за реалізовану продукцію, товари та послуги. 
Величина виручки від реалізації продукції залежить від виробничих (обсяг випуску, якість, асортимент, ритмічність), організаційних та цінових факторів. 
В загальному вигляді виручка визначається за формулою:

http://library.tup.km.ua/metodich/mtd2000_4/471/Image1325.gif

де В – виручка від реалізації; 
Зн – залишки нереалізованої продукції на початок року; 
Зк – залишки нереалізованої продукції на кінець року; 
Т – обсяг товарної продукції.

Залишки нереалізованої продукції на кінець та початок планового періоду враховуються по виробничій собівартості, тому за допомогою коефіцієнта переведення їх доводять до рівня оптових цін. Коефіцієнти переведення розраховуються за даними відповідних переведень (для залишків на початок – по поточному року, а для залишків на кінець – по плановому періоду) як частка від ділення товарного випуску продукції за оптовими цінами на його величину за виробничою собівартістю. 
Для управління своїми фінансовими ресурсами кожне підприємство повинно складати план обсягу виручки. На практиці використовують два методи розрахунку планового обсягу виручки від реалізації продукції – метод поасортиментного рахунку та метод укрупненого рахунку. 
Розподіл виручки можна представити за допомогою схеми: 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Наверх ↑