5. СУКУПНІ ВИТРАТИ. РІВНОВАЖНИЙ ВНП

 

² Модель “витрати-випуск” (“кейнсіанський хрест”).

² Рівноважний ВНП в умовах різного рівня зайнятості.

² Модель “вилучення-ін’єкції”.

² Модель IS як засіб аналізу рівноваги товарного ринку.

 

5.1. Модель “витрати-випуск” (“кейнсіанський хрест”)

 

В макроекономічних дослідженнях важливе місце відводиться з’ясуванню умов рівноваги ВНП. Модель “витрати-випуск” (рис. 5.1) досліджує зв’язок сукупного попиту і сукупних витрат та досягнення збалансованості між ними, а також поведінку функції http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image002.gif, де 
http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image004.gif – ВНП, а http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image006.gif – сукупний попит.

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image008.gif,       (5.1)

де С – споживання; І – інвестиції; СВ – сукупні витрати.

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image010.gif

Рис. 5.1 – Модель “витрати-випуск”

 

В точці Е – http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image012.gif

При умові:

1) C + I > Y – економіка витрачає більше, ніж виробляє;

2) С + I < Y – економіка виробляє більше, ніж витрачає.

В точці Е виконується рівність Y = АД = С + І. Тобто, точка Е – це точка рівноваги або збалансованості ВНП, в якій весь ВНП реалізовується на споживчі та інвестиційні потреби (С та І ). В точці Е величина сукупних витрат суспільства представлена витратами до-машніх господарств та інвестиціями приватного сектора, що відпо-відає сукупному попиту цих суб’єктів. Дана модель показує просту схему кругообігу між домогосподарствами та фірмами.

Фактично точка Е представляє єдино припустимий варіант рівноваги економіки, як випадковість.

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image014.gif

Рис. 5.2 – Модель “витрати-випуск” при незалежній величині AD

 

Пояснення до рис. 5.2: AD = C + I; IU – величина товарних запасів; в точці Е – Y = AD = C + I.

Якщо в суспільстві є надлишок ВНП, то можна не вживати заходів щодо скорочення виробництва, а перевести цей надлишок ВНП у товарні запаси (ІU ). Товарні запаси в суспільстві є фактично ста-білізатором, оскільки у випадку повернення економіки нижче точки Е, де С + І >Y, не вистачає ВНП і споживання перевищує виробництво. Тому можна, не нарощуючи обсягів виробництва, за рахунок пере-несення товарних запасів, накопичених у період перевиробництва, збалансувати економіку.

Визначення впливу державних витрат на рівноважний ВНП в моделі “кейнсіанський хрест” показано на рис. 5.3.

Модель “витрати-випуск” орієнтується на те, що в суспільстві є лише два види або елементи сукупного попиту (елементи сукупних витрат). В реальній дійсності економіки без держави не існує, тобто, http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image016.gif, відповідно http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image018.gif. Це є сукупні витрати закритої економіки, зберігається http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image020.gif. Кейнс, аналізуючи зв’язок витрат та http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif, побудував модель “кейнсіанський хрест”, в якій прослідковано зв’язки та залежності між динамікою ВНП, сукупного попиту та кожного із елементів сукупного попиту, а саме:

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image024.gif.      (5.2)

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image026.gif

Рис. 5.3 – Модель “кейнсіанський хрест”

Примітка. YF – ВНП в умовах повної зайнятості (потенційний ВНП).

Нарощування сукупних витрат наближує економіку до стану повної зайнятості.

Дана модель показує початкову рівновагу ВНП в точці Е0, для якої http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image028.gif, тобто, суспільство споживає весь вироблений продукт. Якщо в суспільстві з’являється інвестиційний попит, то лінія http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif переміщується на С+І, це викликає збільшення ВНП від Y0 до Y1. Поява на макроринку сукупного попиту держави G піднімає лінію http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif до С+І+G, відповідно ВНП нарощується від Y1 до Y2.Аналіз показує, що поетапне введення елементів сукупного попиту діє позитивно на виробництво, сприяючи неухильному зростанню реального ВНП.

 

5.2. Рівноважний ВНП в умовах різного рівня зайнятості

 

Національна економіка може працювати в різних умовах зайнятості, тобто, може бути стабільність, а може бути нестабільність – спади і порушення. Потрібно зважати на те, що навіть у збалансованій стабільній економіці не обходиться без безробіття та інфляції. Ринок регулює ці процеси. Але так чи інакше періодично виявляється від-хилення від рівноваги в економіці, в якій існує певне розходження між величиною потенційних та фактичних витрат, виникає явище інфля-ційного та рецесійного розриву. Термін “рецесія” означає скорочення.

Для аналізу “рецесійного розриву” потрібно проаналізувати зв’я-зок між початковими та кінцевими витратами (рис. 5.4):

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image030.gif

Рис. 5.4 – Графік рецесійного розриву

На графіку http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image032.gif – початкові сукупні витрати, http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image034.gif – кінцеві сукупні витрати.

Потенційний ВНП досягається за умови збільшення сукупних витрат від http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image032.gif до http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image034.gif. Це викличе наближення фактичного ВНП http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image038.gif до потенційного http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif. Відрізок http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image042.gif показує величину рецесійного розриву або ту величину, на яку фактичні сукупні витрати повинні початково збільшуватись, щоб забезпечити досягнення потен-ційного ВНП.

В макроекономічному аналізі практично постійно потрібно зважати на присутність інфляції. Інфляція спричиняє розлад еко-номіки і досить часто номінальний ВНП більший за реальний ВНП під впливом росту цін.

Інфляційний розрив настає в умовах повної зайнятості, коли активно діють елементи росту сукупного попиту (рис. 5.5). Інфля-ційний розрив – величина, на яку сукупні витрати повинні початково зменшитися, щоб усунути інфляційний надлишок за умови повної зайнятості.

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image044.gif

Рис. 5.5 – Графік інфляційного розриву

 

Стан повної зайнятості визначається витратами http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image034.gif, від-повідно http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif – це потенційний ВНП. При стані інфляції фактичні витра-ти складають http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image048.gif, тобто, вони завищені і виникає потреба змен-шити їх до рівня http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image034.gif.

В збалансованій економіці потрібно повернути реальний ВНП до рівня http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif. Отже, інфляційний розрив http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image052.gif, на який потрібно зменшити величину сукупних витрат. Дефляційна зміна ВНП – це http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image054.gif.

 

5.3. Модель “вилучення-ін’єкції”

 

В макроекономічному аналізі важливе значення має вивчення моделі “вилучення-ін’єкції” (рис. 5.6). Суть методу полягає в тому, що домашні господарства частину доходів заощаджують, вилучають із потоку споживання. Заощадження виступають як вилучення, тобто, відплив потенційних витрат із потоку “витрати-доходи”.

Отже, інвестиції є потенційною компенсацією вилучення коштів на заощадження.

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image056.gif

Рис. 5.6 – Модель “вилучення-ін’єкції”

 

Для точки Е виконується рівність http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image058.gif, тобто, домашні гос-подарства заощаджують стільки коштів, скільки підприємці можуть інвестувати у виробництво.

Таким чином, при http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image058.gif відплив коштів на заощадження ком-пенсується ін’єкціями інвестицій. Сукупні витрати рівні обсягам ви-робництва: http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image060.gif.

 

5.4. Модель IS як засіб аналізу рівноваги товарного ринку

 

Товарний ринок є важливим елементом національного ринку і тому його аналіз є однією з базових проблем макроекономіки. Для аналізу умов рівноваги товарного ринку застосовують модельІS, яка є частиною моделі Хікса під назвою ІS – LM. Дана модель прослідковує залежність між обсягами ВНП, зміною сукупного попиту, зміною величини інвестицій з позицій збалансованості. МодельІS будують на основі моделі “витрати-випуск” і на основі моделі “вилучення-ін’єкції”. Ці варіанти дозволяють прослідкувати взаємовплив ряду макроекономічних величин, зокрема інвестицій і заощаджень, на ди-наміку ВНП.

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image062.gif

Рис. 5.7 – Побудова кривої IS на основі моделі “витрати-випуск”

 

Пояснення до рис. 5.7:

– модель витрати-випуск при динамічному сукупному попиті;

– графік попиту на інвестиції;

– крива IS.

Визначальним фактором впливу на ринок з точки зору ви-робництва продукції є реальна ставка – процент (r). Припустимо, що відбулось зниження r від r1 до r2 (рис. 5.7). Це викликало зростання попиту на інвестиції від І1 до І2 на ΔІ (графік 2), і обумовило приріст сукупного попиту http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif на графіку 1.

Відповідно, у виробництві продукції відбулось зростання ВНП від http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif до http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image064.gif на http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image066.gif. Графік 3 поєднує взаємодію зміни: r, http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif, інвестицій, ВНП.

Оскільки всі комбінації r та http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image004.gif відображають рівноважні ситуації ВНП, процента та http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif, то крива ІS називається графіком рівноваги товарного ринку.

Зміщення кривої ІS (рис. 5.8).

 

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image069.gif

Рис. 5.8 – Зміщення кривої IS (вплив зміни автономного попиту 
при незмінній ставці процента)

Автономний попит:

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image071.gif,        (5.3)

де Са – автономне споживання; http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image073.gif – автономні інвестиції.

Зміна ВНП під впливом зміни сукупного попиту дорівнює:

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image075.gif.       (5.4)

На стан рівноваги на товарному ринку може вплинути ряд факторів, дія яких впливає на зміну http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image022.gif, який зростає від http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image077.gif до http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image079.gif. Цей процес збільшує ВНП від http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif до http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image064.gif, і при фіксованій ставці відсоток r не впливає на зміну рівноваги товарного ринку, яка характеризується зміщенням ІS1 на ІS2 при новому рівноважному ВНП http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image064.gif. Таким чином, дія ряду факторів, не пов’язаних з інвестиціями безпосередньо, може вплинути на динаміку рівноваги товарного ринку.

Точки поза кривою IS (рис. 5.9)

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image084.gif

Рис. 5.9 – Точки поза кривою IS (нерівновага на товарному ринку)

На ринку може настати ситуація, коли АД > АS (точка Е3), тобто, маємо незбалансованість з боку завищеного попиту. Точка Е3 показує стан економіки, коли занижена ставка відсотка r2 не стимулює приплив інвестицій до виробництва, і тому ВНП виробляється на недостатньому рівні http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image040.gif.

Точка Е4. визначає стан АS > АД. Такий стан можливий, коли в економіці довгий час зберігається завищена ставка відсотка r1 і перевиробляється обсяг продукту

 

Побудова моделі ІS на основі моделі “вилучення-ін’єкції”

http://library.tup.km.ua/EL_LIBRARY/Book_do_2006/Gavrish/5.files/image087.gif

Рис. 5.10 – Побудова моделі ІS на основі моделі “вилучення-ін’єкції”

 

Пояснення до рис. 5.10.

Модель об’єднує чотири графіки: 1) – крива ІS; 2) – крива заощаджень; 3) – залежність І = S; 4) – функція інвестицій.

Отже, в даній моделі ІS пов’язує динаміку відсотка та ВНП через динаміку інвестицій та заощаджень і будь-яка точка ІS від-ображає одночасно і рівень інвестицій, і рівень заощаджень. Таким чи-ном, макроекономічна рівновага товарного ринку є наслідком склад-них процесів, які відбуваються на ринку інвестицій, у сфері спожи-вання, визначаючи реальні обсяги ВНП.

Питання для самоконтролю

 

1.  Як взаємопов’язані сукупний попит і сукупні витрати?

2.  В чому полягають особливості моделі “витрати-випуск”?

3.  Які особливості моделі “вилучення-ін’єкції”?

4.  Який існує зв’язок між заощадженнями та інвестиціями?

5.  Пояснити суть нерівноваги на товарному ринку.

6.  Чому крива IS відображає рівновагу товарного ринку?

7.  Який існує зв’язок між сукупним попитом, доходом та процентною ставкою в моделі IS?

8.  Яким чином модель “кейнсіанський хрест” відображає вплив зміни сукупних витрат на величину доходу?

9.  В чому полягає суть інфляційного розриву?

10.  Поясніть зміст рецесійного розриву.

11.  Які фактори викликають зміщення кривої IS?

12.  В чому полягає суть нерівноваги на товарному ринку?

13.  Пояснити роль товарних запасів у моделі “витрати-випуск”.

 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Наверх ↑