Тема 2. Облік касових видатків та касових операцій.

Облік фактичних видатків

 

2.1. Короткі теоретичні відомості

 

Під видатками розуміють суми коштів, витрачені установами в межах сум, встановлених у кошторисі. Видатки бюджетних установ поділяються на касові і фактичні.

Касовими видатками вважаються видатки, здійснені з поточних чи реєстраційних рахунків готівкою на виплату зарплати та інші господарські потреби, а також шляхом безготівкових перерахувань в оплату послуг, які надаються бюджетним установам іншими підприємствами та організаціями. Повернення грошових коштів на рахунки приводить до відновлення, тобто зменшення касових видатків.

Фактичні видатки – це дійсні, кінцеві видатки установи, оформ­лені відповідними документами, включаючи видатки за неоплаченими рахунками кредиторів, за нарахованою, але не виплаченою заробітною платою і стипендіями.

Видатки планують, і обліковують за єдиною номенклатурою видатків, тобто за бюджетною класифікацією видатків.

Синтетичний облік касових видатків ведеться на рахунках 31 “Рахунки в банку” та 32 “Рахунки в казначействі” класу 3 рахунків. За кредитом цих субрахунків відображаються здійснені касові видатки, тобто суми, отримані з рахунків у банку чи казначействі готівкою або перераховані в безготівковому порядку. Одночасно робиться запис у дебет різних субрахунків залежно від напряму видатків.

Здійснення касових видатків (оплата видатків розпорядників коштів) відбувається з єдиного казначейського рахунка на основі платіжних доручень, які розпорядники коштів подають у територіальні органи ДКУ. Разом з платіжними дорученнями подаються документи, які підтверджують цільове направлення коштів (рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, договори на виконання робіт тощо).

Органи ДКУ приймають доручення в межах залишку коштів на рахунках розпорядників. Винятком є платіжні доручення на перерахування сум податків, обов’язкових платежів, штрафних санкцій, які приймають незалежно від залишку коштів.

Платіжні доручення перевіряються щодо доцільності витрат, правильності заповнення основних реквізитів та у разі правильного складання передаються в установу уповноважено банку для здійснення оплати з єдиного казначейського рахунка.

Для отримання зарплати, стипендій, коштів на службові відрядження, інші господарські потреби, розпорядники бюджетних коштів подають до органів ДКУ заявки на отримання готівки. На основі заявокоформлюється чек на отримання готівки, згідно із яким касир отримує гроші в банку. Облік збільшення чи відновлення касових видатків ведуть на підставі виписок з поточних та (або) реєстраційних рахунків.

Синтетичний облік касових видатків здійснюється у меморіаль­них ордерах № 1 “Накопичувальній відомості за касовими операціями”; № 2 “Накопичувальній відомості руху грошових коштів загального фонду в органах ДКУ (установах банків)” та меморіальному ордері № 3 “Накопичувальній відомості руху грошових коштів спеціального фонду в органах ДКУ (установах банків)”.

Аналітичний облік проводиться по кожному поточному чи реєстраційному рахунку в розрізі кодів функціональної та економічної класифікації. Регістрами аналітичного обліку є картки аналітичного обліку касових видатків. Облік фактичних видатків ведеться на активних синтетичних рахунках 80 “Видатки загального фонду” та 81 “Видатки спеціального фонду” в розрізі відповідних субрахунків.

В усіх випадках на суми здійснених фактичних видатків дебетуються рахунки 80, 81 і кредитуються рахунки дебіторської та кредиторської заборгованості та запасів. У кінці року, як правило, всі здійснені видатки списуються з кредиту рахунків 80, 81 на результати виконання кошторисів, тобто в дебет субрахунків 431 “Результат виконання кошторису за загальним фондом” і 432 “Результат виконання кош­торису за спеціальним фондом”.

Аналітичний облік фактичних видатків за субрахунками ведуть в картках аналітичного обліку фактичних видатків.

Синтетичний облік фактичних видатків здійснюється у меморіальних ордерах № 4 “Накопичувальній відомості за розрахунками з іншими дебіторами”, № 6 “Накопичувальній відомості за розрахунками з іншими кредиторами”, № 5 “Зведенні накопичувальних відомостей із заробітної плати та стипендій”, № 8 “Накопичувальній відомості за роз­рахунками із підзвітними особами”, № 12 “Зведенні накопичувальнихвідомостей про витрачання продуктів харчування”, № 13 “Накопичувальній відомості витрачання матеріалів”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑