Тема 10. Фінансова звітність бюджетних організацій

 

10.1. Короткі теоретичні відомості

 

Фінансова звітність бюджетних установ – це бухгалтерська звітність, яка містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності і рух грошових коштів установ за певний період.

Регулювання питань методології фінансової звітності про виконання кошторисів бюджетних установ покладене на Державне казначейство України. Звітним періодом для складання фінансової звітності єкалендарний рік. Поточна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року. Установи, які одержують кошти державного або місцевих бюджетів, складають місячну, квартальну і річну звітність.

Реальність і достовірність інформації, що міститься в звітності про майно і зобов’язання установи, її фінансовий стан і результати діяльності в звітному періоді залежать від правильності оформлення документів та облікових реєстрів та від своєчасності і повноти проведення річної інвентаризації.

До складання бухгалтерського балансу й інших форм звітності обороти і залишки за аналітичними рахунками звіряються з даними синтетичного обліку. Необхідно зробити звірку з органом Державного казначейства України або установою банку залишків коштів загального і спеціального фондів державного (місцевого) бюджету на реєстраційних (спеціальних реєстраційних) і поточних рахунках бюджетної установи за станом на 1 січня нового року.

Фінансові звіти складаються у національній валюті України; операції, які проведені в іноземній валюті, перераховуються у гривні за курсом НБУ. Звіти складаються розпорядниками коштів у гривнях, а зведені фінансові звіти, які складаються головними розпорядниками бюджетних коштів, – в тисячах гривень з одним десятковим знаком. Форми річної фінансової звітності підписуються керівником установи і головним бухгалтером.

Річні фінансові звіти подаються в повному обсязі: 

– організації вищого рівня;

– органу Державного казначейства України;

– фінансовому органу – при отриманні коштів місцевого бюджету;

– Рахунковій палаті – центральними органами виконавчої влади та іншими головними розпорядниками бюджетних коштів.

Звіт про рух необоротних активів подається додатково органу державної статистики за місцезнаходженням бюджетної установи.

Зведені річні фінансові звіти центральних органів виконавчої влади та інших головних розпорядників бюджетних коштів, в тому числі обласних державних адміністрацій, подаються в Управління кон­солідованої звітності з виконання бюджетів Державного казначейства України керівниками бухгалтерських служб цих органів.

Бюджетні установи, які одержують бюджетні кошти, складають річні фінансові звіти про виконання кошторисів за такими формами: форма № 1 “ Баланс”; форма № 2д, № 2м “Звіт про надходження і використання коштів загального фонду”; форма № 2 – валюта “Звіт про використання коштів загального фонду бюджету за міжнародною діяль­ністю України”; форма № 4–1д, № 4–1м “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами”; форма № 4–2д, № 4–2м “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ”; форма № 4–3д, № 4–3м “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду”; форма № 4–3д.1, № 4–3м.1 “Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій)”; форма № 4–4д “Звіт про надходження і використання коштів, отриманих на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів”; форма № 5 “Звіт про рух необоротних активів”; форма № 6 “Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування”; форма № 7д, № 7м “Звіт про заборгованість за бюджетними коштами”; форма № 7д.1, № 7м.1 “Звіт про заборгованість за окремими програмами”; форма № 9 “Звіт про результати фінансової діяльності”; форма № 15 “Звіт про недостачі і крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей в бюджетних установах”; Пояснювальна записка до річного звіту.

Квартальний звіт включає всі перераховані вище форми, окрім, звіту про рух необоротних активів; звіту про рух матеріалів іпродуктів харчування; звіту про результати фінансової діяльності; звіту про недостачі і крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей в бюджетних установах.

Місячна фінансова звітність бюджетних установ представлена лише звітом про заборгованість за бюджетними коштами та звітом про заборгованість за окремими програмами.

Центральне місце в системі фінансової звітності бюджетних установ незалежно від функцій, які вони виконують, займає форма № 1 “Баланс”. За своїм змістом і структурою баланс бюджетної установи відрізняється від балансів комерційних підприємств. Адже його метою є забезпечення контролю і аналізу за використанням коштів загального і спеціального фондів. Кожна установа заповнює в балансі тільки ті рядки, які стосуються її діяльності. При відсутності даних в статтях проставляються нулі.

Актив балансу складається з трьох розділів: необоротні активи; оборотні активи; витрати. Пасив балансу складається з трьох розділів: власний капітал; зобов’язання; доходи. Крім того, в балансі бюджетних установ передбачені довідки про рух коштів загального і спеціального фондів, які дають можливість органам Державного казначейства, фінансовим органам і розпорядникам коштів вищого рівня контролювати надходження і використання коштів бюджету.

Звіт про надходження і використання коштів загального фонду” складається розпорядниками бюджетних коштів на підставі даних про отримані і використані асигнування із загального фонду бюджету згідно з кошторисом і планом асигнувань. Звіт складається в розрізі КЕКВ.

Звіт про використання коштів загального фонду бюджету за міжнародною діяльністю України складається установами, які одержу­ють кошти загального фонду державного бюджету в іноземній валюті. Звіт складається в розрізі КЕКВ. При цьому операції, здійснені в іноземній валюті, відображуються у національній валюті України в сумах, які визначаються шляхом перерахування іноземної валюти за курсом НБУ.

Звіти про надходження і використання коштів спеціального фонду складаються установами, які отримують кошти від надання плат­них послуг, за іншими джерелами власних надходжень, за іншими надходженнями спеціального фонду. Кожна бюджетна установа складає і подає в складі річного фінансового звіту звіти тільки про ті кошти спеціального фонду, які вона має.

Звіт про рух необоротних активів відображає вартість необоротних активів бюджетної установи на початок і кінець року, їх рух протягом звітного року. У рядку “надійшло – усього” вказується сума необоротних активів, що надійшли в бюджетну установу протягом звітного року за рахунок асигнувань загального фонду бюджету, за рахунок надходжень спеціального фонду бюджету, від безоплатних надходжень, за рахунок індексації та за рахунок інших надходжень.

У рядку “вибуло – усього” вказується сума необоротних активів, списаних з балансу бюджетних установ протягом звітного року через такі причини: недостачі за рахунок установи, недостачі за рахунок винних осіб, від безвідплатних передач, внаслідок списання за зносом, від реалізації зайвого і непотрібного майна.

Звіт про рух матеріалів і продуктів харчування відображає рух протягом року матеріалів і продуктів харчування та їх залишки на початок і кінець року.

Звіти про заборгованість бюджетних установ складаються установами на основі даних бухгалтерського обліку про фактичну дебіторську і кредиторську заборгованість, яка виникла в установі при виконанні кошторису та за окремими програмами за звітний і минулі роки і яка на кінець звітного року залишилася або списана. Звіт складається в розрізі кодів економічної і програмної класифікації видатків і містить інформацію про заборгованість бюджетних установ як за видат­ками, так і за нарахованими доходами.

Звіт про результати фінансової діяльності складається бюджет­ними установами для відображення результату їх фінансової діяльності за звітний рік. Результат фінансової діяльності бюджетної установи визначається шляхом списання підсумковими оборотами доходів і видатків загального і спеціального фондів.

Звіт про недостачі і крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей в бюджетних установах відображає недостачі і крадіжки грошей і матеріальних цінностей в розрізі заходів, проведених для їх усунення.

Пояснювальна записка повинна відображувати:

– короткий опис діяльності бюджетної установи;

– основні чинники, що вплинули на виконання кошторису;

– дані про заборгованість по заробітній платі та інших соціаль­них виплатах;

– зміни у фінансовому стані бюджетної установи за звітний рік;

– результати проведення щорічної інвентаризації активів і зобов’язань;

– стан дебіторської і кредиторської заборгованостей;

– стан зобов’язань бюджетної установи на початок і кінець року;

– суму коштів спеціального фонду, яка була направлена на пога­шення заборгованості з соціальних виплат загального фонду або на інші цілі;

– надходження гуманітарної допомоги і її використання;

– суми отриманих позик, грантів та інвестицій у національній і іноземній валюті, підстави і мета їх отримання.

Крім того, в пояснювальній записці до річного фінансового звіту обов’язково повинні бути подані роз’яснення щодо розбіжностей між плановими бюджетними асигнуваннями і фактичним надходженням коштів, розбіжностей між даними різних форм звітності.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑