Охтирське УБР було засновано в 1961 р

Нині всі роботи зі спорудженням свердловин, безперервного і якісного будівництва свердловин: від зняття родючого ґрунту на відведеній ділянці, до здачі свердловини в експлуатацію, і рекультивацію земельної ділянки з передаванням постійному землевласнику виконують робітники Охтирського УБР без сторонньої допомоги. В усіх сферах діяльності колектив управління намагається застосувати най новітні і най прогресивніші методи розробки. Як результат підприємство одне з найкращих в Україні.

Охтирське УБР характеризується низькою собівартістю і відповідно високою рентабельністю. Значної уваги в управлінні приділяються охороні довкілля.

2.                  Розглядаючи структуру оргструктуру Охтирського УБР ВАТ „Укрнафта” (Додаток 1) треба відмітити, що це є складова ВАТ „Укрнафта”. Оргструктура Охтирського УБР ВАТ „Укрнафта” є лінійною, не дивлячись на те, що велике групування йде по функціональній спеціалізації, в даному випадку вони виступають як ніби „штаби”, які дають рекомендації своєї компетенції. Рішення ідуть тільки згори вниз відповідно схеми і відповідно компетенції. Організаційна структура є складною, багато рівнів, але це найбільш вдосконалена схема набута багаторічним досвідом. Простежується поява різновиду лінійної огрстуктури, а саме – схема лінійно-штабної структури.

Така структура забезпечує:

-                                             чіткість і простоту взаємодії

-                                             надійний контроль та дисципліну

-                                             оперативність прийняття та виконання управлінських рішень

З наведених у літературі недоліків можна визнати лише один – це обмеження ініціативи працівників нижчих рівнів. Недолік можливість необґрунтованого збільшення управлінського апарату усунутий за рахунок досвіду, поява нових необґрунтованих посад не можлива, оскільки в структурі вищого рівня (на рівні ВАТ „Укрнафта”) є ЦНЕД (Центр науково - економічного дослідження), без дозволу якого це неможливо.

3.                  Основні позиції кожного елемента організаційного проектування щодо структури Охтирського УБР ВАТ „Укрнафта”

Організація є настільки великою і з урахуванням їхнього виду діяльності, то багато робітників є вузько спеціалізованих (експертів своєї справи), а от керівний апарат має широку спеціалізацію, бо вони приймають рішення проаналізувавши всю інформацію і потім несуть відповідальність за ці рішення. На підприємстві всі повинні знати і розуміти технологію виробництва, але на різних рівнях. Тому поділка на шкалі буде ближче до широкої спеціалізації.

Департаменталізація - групування робіт та видів діяльності у певні блоки (підрозділи: групи, відділи, сектори, цехи, виробництва тощо). У даній організації усе згруповане, все чітко і ясно розписано, тому позначка ближче до правого кінця від середини.

Тут поділка стоїть посередині, бо на підприємстві прописані правила, що деякі рішення нижчих рівні приймаються відповідальною особою на місці, і при не суттєвості цього рішення не докладається до вищого рівня. Але звісно рішення згори іде до останнього виконавця, а от інформація від виконавці іде вгору до відповідальної особи, яка вже приймає рішення чи це питання його рівня чи ще вищого.

Тобто все залежить від важливості завдання і компетенції певних осіб стосовно поставленого питання для прийняття рішень.

Високий, кожен керує максимально можливою (і доцільною) кількістю людей. Таким чином розроблена раціональність використання робочої праці. І звісно, що чим вищий рівень тим більший діапазон контролю.

Високий рівень формалізації. Прописані правила і процедури для кожної посади без винятку.

4.                  Методи які використовуються для перепроектування робіт:

-                                             Ротація робіт (наприклад у бухгалтерії, аби бухгалтер, який веде якийсь напрямок мав заміну(наприклад при відпустці або лікарняному))

-                                             Збагачення роботи проявляється шляхом встановлення зворотного зв’язку і підвищенням кваліфікації.

-                                             Використання альтернативних графіків, а саме „стислий робочий день” (наприклад вахти працюють за особливим графіком)

5.                  Найбільш схожою теорією мотивації, що використовується на підприємстві є теорія справедливості Стейсі Адамса, передбачається, що люди суб’єктивно оцінюють співвідношення отриманої ними винагороди за виконання певної роботи до зусиль, пов’язаних з її виконанням, і порівнюють таке співвідношення з тим, що отримали інші працівники. За результатами порівняння виникає відчуття справедливості або несправедливості.

Виходячи з того, що повинно бути по чесному на підприємстві є штатний розклад, прописаний кожний оклад, також у колективному договорі прописані усі „вилки” (що дає право певному робітнику, за певні заслуги заплатити більше) стосовно кожної посади, що зберігає справедливість оплати праці. Все відбувається прозоро і справедливо.

Відчуття несправедливості виникає лише тоді, коли робітнику не вистачає його сумарного доходу і тоді вихід один – пошук нового робочого місця.

6.                  На підприємстві комбіноване використання усіх методів контролю. Все починається з письмових звітів, які складаються працівниками кожен день (звіти відображають данні, які показує обладнання на бурових). Потім ці дані передаються вище і формуються у статистичні звіти. Кожен день скликаються на переговори компетентні посади і звітують усно і в тому числі посилаючись на статистику. Особистим спостереженням особлива увага не приділяється, але вона і не відсутня. У даному випадку підприємство злагоджено використало усі вигоди від кожного методу. ОСОБЛИВІСТЬ ДАННОГО ВИРОБНИЦТВА: Статистика відпрацьована бездоганно, бо саме на показниках приладів і приймаються рішення на бурових (статистика робиться погодинно, почасово, щоденно і т.д.), основні показники звітуються негайно при одержанні диспетчерами.

7.                  Поточний контроль є найважливішим. Це основна діяльність, яка поєднавши робочу силу, техніку, знання приносить результати. Він ґрунтується на вимірюванні фактичних результатів діяльності й оперативному реагуванні керівника на відхилення, що виникають. Звичайно, існує розрив у часі між моментами виникнення відхилення від стандартів трансформаційного процесу і коригуючими діями менеджера. Проте, такий розрив є мінімальним.

Потім значну увагу приділяють попередньому контролю. Це підбір робітників, техніки відповідної якості. За цим веде спостереження відділ кадрів і служба безпеки на підприємстві.

Заключний контроль – констатує факти. Йому найменша приділяється увага. Це як контроль поточного контролю. Увага ж вся на поточному контролі, якщо там всі спрацюють злагоджено, як належно будуть прийняті рішення, то і заключний контроль буде мати позитивний характер.

8.                  Охтирського УБР ВАТ „Укрнафта” є великою організацією і тому контроль для налагодженої діяльності дуже важливий. З Фінансового контролю використовуються абсолютно усі елементи:

-                                             Аналіз фінансової звітності , що включає баланс, звіт про прибутки і збитки, звіт про рух готівки. Цим займається планово-економічний відділ на основі даних, що їм надає бухгалтерія. Цей аналіз робиться для попередньої оцінки організації виконувати свої поточні зобов’язання, визначення загального фінансового стану організації, зіставлення прибутків і збитків, а також аналіз динаміки прибутків і збитків, контроль надходжень грошей з усіх джерел, а та їх виплата за зобов’язаннями.

-                                             Аналіз коефіцієнтів також виконує планово-економічний відділ на основі фінансових звітів і приміток до них. Також відслідковується аби кожен коефіцієнт відповідав нормі. Одні з найважливіших коефіцієнтів – це коеф. ліквідності, платоспроможності, прибутковості.

-                                             Бюджетування здійснює той же відділ, вони розробляють „фінансовий план” згідно виробничій програмі на рік, встановлюють певні види діяльності та необхідні для їх виконання ресурси, також визначаються відповідальні особи (менеджери) за виконання плану на різних рівнях і групах.

-                                             Аудит – це перевірка правильності, точності відображення господарської діяльності у фінансовій звітності і по всій документації, а також внутрішній аудит дає рекомендації стосовно покращення операційної діяльності.

На підприємстві також здійснюється операційний контроль. Для цього вони використовують наступний інструмент – „килим буріння” (Додаток 2). Можна сказати, що цей графік є видозміненим графіком Гантта (тобто перші колонки і принцип записів здійснюється відповідно специфіки організації). Графік дає можливість прослідковувати план дій і саме виконання роботи кожної бригаду протягом року. Перевагами цього графіка є чіткість, зрозумілість і наочність.

На підприємстві використовується наступна техніка управління запасами – „з фіксованим часом”. У системі «з фіксованим часом» замовлення на поповнення запасів розміщуються з заданою періодичністю, щомісяця. Обсяг, що замовляється, щоразу інший і залежить від залишку, який лишається на складі. Фіксованими величинами у цій системі є інтервал замовлення та максимальний рівень запасу на складі. Замовляє за данної оргструктури виробничий відділ, а матеріально-технічний здійснює переговори з постачальниками.

На підприємстві використовують статистичний контроль якості процесу, використовується геологічні методи зі застосуванням спеціальних вимірювальних приладів, роблять дослідження і контролюють щоб показники відповідали нормам, тобто застосовують підхід „карти контролю технологічного процесу”.

9.                  Використовуючи усі елементи фін. контролю організація регулярно отримується загальна картина. Такий контроль відображає отриманні результати і дає можливість їх порівняти з плановими. Також можна прослідкувати де саме виникли розбіжності, проблеми у процесі виробництва і вже надалі, у наступному періоді, ліквідувати їх.

Операційний контроль. Переваги графіка Гантта полягають у тому, що він містить необхідну інформацію для відслідковування операційного плану, є зручним, зрозумілим, наочним і не перенасичений. Техніка управління запасами – „з фіксованим часом”, перевага її у тому, що є виділений час для розрахунку необхідних запасів, а також залишок, який завжди відповідає невикористаному попередньому замовленню. Іншими словами на складі будуть зберігатися лише ті матеріали, які дійсно необхідні для виробництва у найближчому часі. Використання карти контролю технологічного процесу полягає у визначенні моменту виходу процесу виробництва "з-під контролю" і випуску продукції з нестабільною якістю. При цьому можна одразу приймати необхідні заходи з коригування процесу.

10.              На мою думку модель процесу контролю поведінки працівника в організації має таку схему:

Як бачимо на схемі використовується прямий і непрямий контроль. Але головним недоліком є те, що відсутній контроль за мотивацією і таким чином не усувається деякі проблеми, як наслідок працівник отримує догану за доганою і звільняється, т.ч. втрачається цінний робітник.

 

1  Наверх ↑