99. Розв-к рядяньської ек-ної науки в  30—90-ті рр.

Характерними рисами ек-ної теорії, починаючи з 30-х ро­ків, були її повна заідеологізованість, схо-ластичність, вульгаризація сус-но-ек-них проце-сів. З науки повністю зникають альте­рнативність суджень, вилучається сама науковість. ПЕ пере-творилась на описову науку, яка дово­дила пра-вильність ек-ого курсу партії та уряду, проголо-шувала суб'єктивно створювані ними госп-кі фор-ми справді соціалістичними і єдино можливими. Учені-ек-сти в своїх до­сл-нях змушені були кори-стуватися недостовірними статистич­ними джере-лами, були позбавлені можливості користуватись до­сягненнями зарубіжної наукової думки, що ро-било неможливим об'єктивний ек-ний аналіз.

Виконуючи протягом десятиліть апологетичні й коментаторські ф-ції, ПЕ соціалізму не тільки все далі відходила від свого предмета, а й поступово перепліталась з політикою. І це відповідало інте-ресам бюрократичної сис-ми, якій не потрібна бу­ла правда про об'єктивний стан виробничих від-носин радянського сус-ва. Деформація зав-нь ПЕ соціалізму призвела до її переродження. Спроби вирішити проблему методу ПЕ. Ізолювавшись від світових досягнень у галузі методологи, закінчи-лися ототожненням методу ПЕ з формально-логі-ч­ними процедурами. Відхід від предмета ек-ної теорії проявився у формуванні специфічної проб-лематики: теми досл-нь формулювались, вихо-дячи з тези про визначальну роль партії в органі-зації сус-но-ек-ого життя, про переваги соціаліз-му над кап-змом. На рівні теоретичних проблем це проявлялося в тім, що коли по­силювався про-цес формування гальмівних факторів соц-но-ек­ого розв-ку, визрівали умови кризи радянської ек-ки, у ПЕ соціалізму, як і в ін. розділах сус-во­знав-ства, інтенсивно обговорювалися проблеми про-гресивності со­ціалізму.

Щоправда, в радянській ек-ній науці спостеріга-лися періо­дичні пожвавлення, зумовлені певним послабленням політичної це­нзури, переорієнта-цією госп-кої діяльності та, у зв'язку з цим, наяв-ністю нових соціальних замовлень і тимчасовим розв-ком де­мократичних процесів. Так, у 60-х рр. у зв'язку з розпочатою кампанією щодо впрова­дження госпрозрахунку необхідно було довести тезу про те, що товарно-грошові відносини віді-грають певну роль у стимулюванні В і можуть бу-ти використані як важелі саморегулювання і за умов планової ек-ки. З'являються наукові праці з цього питання, в яких категорії ціни та ціноутво-рення, прибутку, ренти розглядаються як регуля-тори В, але сфера їх вільного впливу обмежуєть-ся окремою госп-кою од.. Сус-ний розв-к повинен бути підпорядкованим плановому регулюванню з боку дер­жави, яка 1 тільки може забезпечити еф-ективне зростання соціа­лістичного В. Особливо гострою була проблема зар-пл. Її розв'язан­ня зв'язувалось із вирішенням питання про хар-р ро-бочої сили. Якщо під-во визнавалось ланкою ек-ки, де на товарно-грошовій основі поєднуються фактори В, то логічно було б визнати й товарний хар-р робочої сили. Однак спробу деяких учених включити робочу силу у сферу товарно-грошових відносин було зу­стрінуто шквальною критикою,

У 70-ті рр., у зв'язку зі згортанням ек-ної рефор-ми, що бу­ла спрямована на часткове використан-ня механізмів саморегулю­вання, ек-сти знову звертаються до аналізу методологічних проблем ПЕ та проблем ек-ого зростання І його показни-ків. Робиться висновок, що країна досягла в сво-єму ек-ому розв-ку якісно нових рубежів — стадії розвинутого соціалізму. Однак наприкінці 70-х та у 80-х рр. в ек-ній теорії стають помітними певні зміни: усе сміливіше висловлюється думка про не­обхідність досл-ня ек-них явищ з нових позицій з ураху­ванням об'єктивних факторів нев-сного походження. Відбуваєть­ся перегляд раніше дог-матизованих марксистських положень. Ведеться пошук компромісу між марксистською та ін. ек-ими теоріями. У 80—90-х рр. змінюється й визн-ня предмета ПЕ: її починають трактувати як нау-ку не тільки про виробничі відносини, а й про їх-ній зв'язок з прод-ими силами, надбудо­вою. Це дало можливість досліджувати вплив різноманіт-них факто­рів на розв-к сус-ого В.  Висновки, зро-блені на підставі досл-нь закономірнос­тей функ-ня госп-ого механізму, підготували пере­гляд усієї концепції ек-ого устрою сус-ва.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80  Наверх ↑