141.Хар-ка вільних ек зон. Проблем розвитку ВЕЗ в Україні.

Згідно з-ва У на її території дозволяється створення вільн екон зони (ВЕЗ), які створюються іноземнисми партнерами зорієнтовані на вир-во експортної прод-ії, прилучення іноземних інвестицій, створення додатк роб місць.

ВЕЗ в зал-ті від цілей їх створення поділяються на види:

1-вільні торг зони, транзитні зони,вільні порти, митні зони на окремих під-ах, що базуються на зниженні мита і мають невироб-ий хар-р.

2-експортні вироб зони- основані не тікі на використанні пільгового торгового та митного режимів але і на викор-ні пільгового фін-ня і митних пільг .

3-банківскі та страхові зони-основані на пільговому режимі для банківських та страхових операцій

4-технолог зони- розробка та впровадження нових технологій на пільговій основі

5-комплексні зони- розв’язують різні задачі і викор-ть різні види пільг

На території У можуть створ-сь ВЕЗ різних типів:вільні митні зони і порти, експортні, транзитні зони, митні склади, технополіси, туристичні, страхові, банківські, тощо.

В рамках ВЕЗ можуть вводитись пільгові митні, валютно-вінансові, інвестиційні, кредитні та ін умови екон-их зон згідно із зак-ом.

 Хар-ка проблем розвитку ВЕЗ в Україні.

Створення вільних економічних зон є одним з надзвичайно важливих факторів активіза-ції залучення іноз. інв.

Першою в Україні була Північно-Кримська експеримент.ек.зона “Сиваш”(1995, діє до 2001).

Недоліки:

-немає чітко сформованих цілей її заснування, не визначено її функціональний тип та галузеву спеціалізацію

-встановлені пільги мають обмежене коло дії і полягають у знижені тільки орендної плати за землю(до 15%)

ВЕЗ “Славутич” (1998, до 1 січня 2010), організована з метою створення нових робочих місць для працівників ЧАЕС. Передбачає звільнення від ввізного мита та ПДВ імпорту сировини, матеріалів, устаткування, що призначене для використання на території ВЕЗ.

ВЕЗ “ Донецьк” та “Азов”(строком на 60 років). Передбачає звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ товарів ввезених з-за меж митної території Укр..для використання в межах ВЕЗ, прибуток платників податків оподатковується за ставкою 20% незалежно від форми власності. По суті, прикриваючись ідеями ВЕЗ, в Донецьку знижено на 1\з податковий тиск на діючі підприємства, чого недостатньо для економ.ефективної діяльності ВЕЗ.

Недоліки створення ВЕЗ в Укр..:

-рішення про створення приймаються з мотивів швидкого радикального поліпшення соц.-екон.або екологічної ситуації, а розрахунки його фін.-екон.ефективності відходять на другий план.

-ВЕЗ не мають відпрацьованої нормативно-правової бази

-у створених ВЕЗ основна увага приділяється наданню податкових

142.Хар-ка нетарифних заходів регулювання МТ та його види.

Нетарифні заходи – інструмент політики держ, направлен на обмежання експ-імпор. операцій з метою захисту певних галузей нац. в-ва.

Кількісні обмеження – це адм форма регулювання торг обороту встановлення кількості й номенклатури товарів для експорту чи імпорту.

1. Квотування – це обмеження вартості або кількості, які вводяться на імпорт товарів на певний період. Квоти: за напрямом дії: експортні та імпортні; за охопленням – глобальні, індивідуальні.

2. Ліцензування –видання імпортеру або експортеру уповноваженим держ органом ліцензії на вивезення або ввезення товару протягом терміну. Розрізняють: генеральна, глобальна, автоматична;

3.“добровільні обмеження”– це обмеження експорту, що базується на зобов’язанні одного із партнерів добровільно обмежити або не збільшувати експорт товару на певний період.

Приховані методи:

1. держ закупки –від держ органів і пп вимагається купувати товари лише у нац фірм, якщо навіть вони дорожчі за імпортні.

2. внутр податки і збори – це методи підвищення внутр ціни імпортного товару і зниження його конкурентоспроможності на внутрішньому ринку.

3. техн бар’єри – це введення нац, адмін, техн норм і правил, які не перешкоджають ввезенню товарів з-за кордону.

4. вимоги про вміст місц компонентів –частка кінц продукту, яка повинна бути вироблена націон виробниками для продажу на внутрішньому ринку.

3)фінансові обмеження –до експорту

-субсидіювання

-кредитування

-демпінг-антидемпінгове та компенсаційні мита

-імпортні депозити - це форма застави, яку імпортер повинен внести в свій банк у нац. чи іноз валюті перед закупівлею іноз товару.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64  Наверх ↑