24. особливості ек-ної теорії у США в 1-ій Пол. 19ст. Г. Кері.

Амер-ська ек-на наука 19ст. розвивалася під впливом англ.-кої класичної ПЕ, але водночас мала певні особливості, зумовлені специфікою розв-ку кап-зму в США: він панував на Півночі, тоді як Південь усе ще залишався рабовласник-цьким. Виникла необхідність довести прогресив-ність кап-зму. Оптимістично змалювати його пер-спективи, оголосити побудову кап-зму загально-сус-ною метою. Засновником ліберальної ек-ної теорії в США вважається Генрі Чарльз Кері (1793-1879), у працях якого кап-зм розглянуто як ек-ний устрій, що керується об`єктивними ек-ни-ми з-нами і не потребує втручання держави. ПЕ Кері була поєднанням обґрунтованої критики іс-нуючих ек-них теорій із власними науковими пог-лядами. Вона заслуговує на увагу завдяки оригі-нальності підходів до трактування основних ек-них категорій, запропонованих класичною шко-лою, а також оптимістичному баченню перспек-тив сус-ва, заснованого на принципах індивідуа-лізму та конкуренції.

Основні праці - "Нариси про норму зар-пл", "Принципи ПЕ", "Минуле, сучасне, майбутнє", "Гармонія інтересів", "Основи соц-ної науки", "Принципи соц-ної науки".

Проблема в-сті є 1-єю з основних, він визнає роль в-сті в процесі обміну та розподілу і вважає, що “причина існування в людському розумі ідеї в-сті... це просто наша оцінка опору, який потрібно подолати перед тим, як ми оволодіємо бажаною річчю”. В-сть збільшується чи зменшується, коли збільшується чи зменшується опір. Оцінку розмі-рів цього опіру пропонує орієнтувати на витрати В. Визнає ідею кор.-сті, але трактує її тільки як ко-рисну властивість. Використовує ідею протис-тояння для пояснення основ взаємо обміну. Тор-гівля товарами - це обмін на підставі врахування витрат В: ніхто не запропонує за товар більше, ніж він вартий на даний момент, а не в минуло-му. Оск витрати В зменшуються з часом, бо при-рода все менше протистоїть спільноті людей. 2-а фактори визн-ють в-сть: природа та праця люди-ни. Однак визн-ня розмірів в-сті узалежнює від 2-х факторів не з погляду врахування витрат, а з по-зиції праці, що її було збережено завдяки перемо-зі людини над природою. Найбільш науковою що-до цього є його теорія земельної ренти. Спрос-товує те, що в-сть с-г продукції з часом має зрос-тати, бо зменшуєть к-ть родючих земель і люди повинні звертатись до обробітку гірших. Вважає, що “найбагатша земля є прокляттям для першо-прохідця”, і тимчасово, до отримання віддачі від неї, він оселяється на чистій ділянці. Вважав цю теорію справедливою не лише для амер-ких піо-нерів, а в історичному плані і для старих земель. Зазначає, що основою в-сті й ренти є ті труднощі в протистоянні природі, які люди долають у даний момент у даному сус-ві. В-сть - це оцінка товару з позиції зусиль усього сус-ва, тобто вона вимірює-ться сус-ними витратами. А в-сні відносини мають значення, як об`єкт ПЕ лише тому, що лежать в основі розподілу національного багатства, але з погляду В сама в-сть є рез-том об`єднання усього сус-ва.

Теорія «гармонії інтересів». Базується на дум-ці, що сус-ний поділ праці потребує якнайтісніше-го єднання всіх членів сус-ва і не індивідуальний, а саме загальносус-ний інтерес має стати визна-чальним. Теорія є оригінальною, оскільки факти, які він аналізує, хар-рні лише для Америки. Від-так його ек-ні погляди були в меншій мірі космо-політичними, ніж у європейських ек-тів, чиї погля-ди він поділяв. Поєднавши 2-і тези: про пріорітет сус-них інтересів та прод-ну силу єдності сус-ва, він фор-муює теорію «гармонії інтересів». Наго-лошує на тім, що кап-зм створює умови для все-бічного роз-ку сус-ва: В розширюється, прод-сть праці й дохо-ди зростають, розвивається ринок. Багатство сус-ва стає основою для зростання добробуту кожно-го його члена. Тому праця та інтереси кожного ма-ють бути підкорені загальній меті-роз-ку сус-ого В.

Розподіл. Проявом гармонії інтересів є справед-ливий розподіл, який ураховує внесок кожного у В. Цей природний з-н притаманний кап-змові й регулює відносини обміну та спож-ня.

Відкрив з-н зростання частки робітника у нац-ому продукті, відповідно до якого зростан-ня прод-сті праці призводить до знецінення колиш-ніх зусиль, оск сила природного опору зменшує-ться, а нові, асоційовані зусилля посилюють свій вплив. Відбувається переоцінювання внеску ка-піталіста у В і його відносна частка на момент розподілу зменшується. Це спричиняє зниження норми прибутку, хоча й не зменшує абсолютних розмірів доходу власників капіталів. Водночас доходи робітників зростають як абсолютно, так і відносно. Використовує свою теорію «гармонії інтересів» для оцінки внеску праці та капі-талу в сус-ний роз-к. Вважав працю та капітал однако-вими претендентами на створене ними благо. Дбаючи про власні цілі, капіталісти змушені по-ліпшувати умови В і становище робітничого кла-су. Їхній власний внесок оцінюється з позиції па-діння кор-сті капіталу та зростання розмірів зао-щадженої на його В праці. Цінність праці при цьому зростає, тому в процесі розподілу зростає частка робітника. Землевласник виступає капіта-лістом. Отже, кожен агент В отримує те, що сам він вкладає в нього, а тому кап-ний розподіл є ці-лком справедливим і не створює підстав для соц-них суперечностей, забезпечує гармонійний роз-к кап-ного сус-ва. Вважав, що земля адаптується до потреб населення так само, як і капітал. Зрос-тання населення сприяє роз-ку В так, щоб В за-собів існуван-ня завжди випереджало приріст на-селення.

Міжнародна торгівля. Вважає, що для прогре-сивного роз-ку важливо враховувати всі чинники, які можуть впливати на стан національної ек-ки. 1-м із них є зовняшня торгівля. Яка стимулює або стримує В залежно від тієї політики, яку прово-дить держава. На його думку, невтручання дер-жави в міжародні відносини під гаслом міжнарод-ного поділу праці може призвести національну ек-ку до пром-вої залежності, перетворити країну на постачальника сировини для розквіту якоїсь ін. Сус-во має розвиватися за принципом замкне-ної виробничої асоціації, у межах якої виробляю-ться всі види продукції і тим самим готуються ри-нки для них. Протекціонізм сприяє раціонально-му розміщенню В-в, організації центрів, де най-краще сполучаються інд-рія та с-г, тим самим за-безпечуються ринки збуту продуктів В і зменшую-ться витрати на транспортування. Стверджує, що внутрішня конкуренція забезпечить зростання зар-пл. Головний аргумент - це можливість збе-регти для виробника внутрішній ринок за рахунок автономізації ек-ки.

Кері майже не мав послідовників, не створив школи, і лише на його теорії нац-ної ек-ки та про-текціонізму можна знайти посилання у деяких ні-мецьких авторів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74  Наверх ↑