Єдність та відмінність категорій “попит” і “потреба”

1. Єдність та відмінність категорій “попит” та “по­треба”.

Потреби – специфічний стан людини, який виникає внаслідок того, що люди –біологічні істоти, є часточками суспільної сис-ми, взаємодіють з навкол-м серед-м. Ек-на теорія стверджує, що потреби мають перед економічний хар-р (походж-ня), тобто підприємець може їх розпізна­вати чи стимулювати, але не створювати. Знання теорій потреб дуже важливі у сучасних концепціях М. Саме тут потреби стали головним ринковим орієнтиром марк. д-ті. Попит – це побажання споживача з урахуванням його реальної купівельної спроможності.

Секрет успіху будь-якої фірми – якнайкраще задоволь­няти потреби.

Потреба-це нужда, яка прийняла специфічну форму відповідно до культурного укладу й особистості індивіду.

( -нужда-це відчуття нестачі чогось)

Потреба – це відчуття людиною нестачі чогось необхідного, спрямоване на його зменшення чи ліквідацію. Бажання – це зовнішня форма вияву потреб, тобто потреба, яка набула специфічної, конкретної форми відповідно до культурного рівня та особистості індивіда. Залежить від волі та поведінки підприємців та можуть бути сформовані ними. Попит – це бажання з урахуванням наявної купівельної спроможності, тобто забезпечена грошима потреба в товарах (послугах), які реалізуються на ринку.

Піраміда потреб Маслоу:

1.              Вторинні потреби ( Потреба в самореалізації, самовираженні; Потреби в суспільному визнанні й отриманні належного соціального статусу; Потреби в контактах)

2.              Первинні потреби (Потреби в безпеці й захищеності; Фізіологічні потреби)

Попит-платоспроможна потреба.

Види попиту:1. Негативний 2. Нульовий-відсутність попиту 3. Зменшуючийся 4. Непостійний сезонний, нерегулярний) 6.Скритий(латентний)-попит, який може з’явитися в перспективі 7. Повний повноцінний) 8. Надлишковий(ажіотажний) 9.Оманливий(50млн.телевізорів) 10. Нераціональний (всі курять, але це шкідливо) 11. Повсякденний 12. Особливий(на унікальні товари) 13. Інфляційний(на товари, які не знецінюються).

1.      Сутність та сучасні визначення поняття "маркетинг".

Маркетинг – це процес вивчення і формування спожив­чих запитів і переваг, а також використання всіх ресурсів і потенціалу фірми для їх задоволення з ураху­ванням отримання прибутку і для особистої потреби споживачів.

М. від анг. “ринок, торгівля, продаж, комерційна діяль­ність”. Виник на поч. ХХ ст. в США.

Хронологія зародження і розвитку М. в США:

1901-1905рр. – дисципліни “маркетинг продукції” та “методи М-гу” включено навчальних програмвідповідних університетів США

1908р. – організовано першу М-ву дослідницьку фірму.

1926р. – створено Американську національну асоціацію викладачів М-гу та реклами, а згодом Американське тов-во маркетингу.

1937р. – створено Американську М-гу асоціацію.

Є також інші визначення М-гу:

1) це сис-ма взаємопов’язаних дій щодо планування та втілення в життя задуму, ціноутворення, просування та розподілу ідей, товарів, послуг завдяки обміну, котрий задовольняє потреби (Американська маркетингова асоціація, 1985р.);

2) це процес вивчення і формування споживчих запитів та переваг, а також використання всіх ресурсів і засобів фірми для їх задоволення з метою отримання прибутку та для особливої користі споживачів (Ф.Котлер, 1990р.).

3) Маркетинг це передбачення управління та задоволення попиту на товари, послуги, організації, людей, території та ідеї через обмін (Дж. Р. Еванс)

4) Маркетинг розуміється сьогодні, як вираження орієнтованого на ринок управлінського стилю мислення, для якого характерні творчі, систематичні та підчас агресивні підходи (Е. Дитхль, Х. Хершгейн)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  Наверх ↑