15. Економічні погляди представників утопічного соціалізму

Суть соціалістичної ідеї – переконання у можливій побудові суспільства всезагальної рівності і справедливості, вільного від насилля та гніту. Прибічники соц.ідеї критикували пороки суч. їм суспільства, протиставляючи йому моделі соц.структури, здатної забезпечити справедливість і різноправ”я для всіх членів общини.

Томас Мор (1478-1535) „Утопія” (1516). Уявлення про ідеальний сусп.пристрій. Але ці уявлення виявилися настільки типовими для соціалістичн.проектів, що всі їх стали об”єднувати поняттям „утопічні”. Характерна риса – негативне ставлення до приватної власності. Загальна власність припускала і відповідний спосіб розподілу: подукт, який належав всім, розподілявся ценрталізовано за зрівняльним принципом, чим і досягалася рівність. Це породжувало проблему стимулів до праці. Вихід вбачався в обов”язковості праці. Мор припускав наявність сіфогрантів для контролю. Кожний винонує доручений йому вид праці, відповідно до завдань змінює вид діяльності, за строго визначеними нормами одержує належну йому частку продукту.

Сен-Сімон (1760-1825) „Листи женевського жителя до сучасників”, „Про індустріальну систему”, „нове християнство”. Дійде висновку, що проголешені ідеали свободи, рівності і братерства можуть бути реалізовані лише за умови докорінної перебудови суспільства на соціаліст.началах. Спробував обгрунтувати об”єктивну необхідність руху до соціалізму посиланням на процес історичної еволюції. Суч.суспільство склад з двох основних класів: дозвільних власників і трудящих індустріалів. У майб сусп буде відсутнім паразитичне привласнення, оскільки буде ліквідована приватна власність. Праця буде загальною. Положення людей буде визнач. Їхніми здібностями, а доход кожного – внеском у загальну справу. На зміну анархії вироб – планомірна його організація. Рух до нового сусп буде реалізовув шляхом поступових мирних перетворень на основі досягнення матеріального благополуччя і духовного перевиховання силою переконання й особистого прикладу.

Фур”є (1772-1837) „Трактат про домашню і землеробську асоціацію”, „Новий господарський і соцістарний світ”. Зосередив увагу на деталях, досліджуючи первинну ланку соціал.сусп. Описує всі деталі виробн і побуту у фаланганах, які будуються за принципом асоціації – добровільного об”єднання людей, які живуть і працюють разом. Праця є загальною і обов”язковою, організ на основі принципу зміни праці. В майб передбачена часта зміна діяльності. Регламентований побут. Дом госп замінене громадським харчуванням і обслуговуванням. Розподіл створеного продукту. Здійснювався у вигляді виплати дивідентів на акції. Фур”є майже не торкається питання про взаємовідносини між фалангами.

Роберт Оуен (1771-1858) Не тільки пропонував проекти соціальних перетворень, але і намагався реалізувати їх на практиці. Сусп повинне склад з трудових кооперативних громад, де людиспільно працюють і спільно володіють засобами виробництва. Передбачена зміна праці, участь у багатогранній діяльності громади. Витрачена праця створює вартість, яка повинна розподіл. Між учасниками господ.процесу відповідно до трудового внеску кожного. Капіталізм порушує принцип справедливого обміну по витратах праці. Власники праці не доплачують робітникам і засобом такого пограбування стають гроші. Щоб ліквід цю несправедливість: відмовитися від приватної власності, ввести прямий обмін відповідно до затрат праці.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31  Наверх ↑