Тема 2.2. Виявлення розбіжностей

НА рівні досліджуваної ознаки

• обгрунтування задачі співставлення та порівняння

Дуже часто перед дослідниками в психології стоїть задача виявлення розбіжностей між двома, трьома та більше вибірками піддослідних. Це, наприклад, може бути задача виявлення психологічних особливостей хронічно хворих дітей у порівнянні із здоровими, малолітніх правопорушників у порівнянні із законопослушними однолітками, між людьми різних національностей або різної культури, між людьми різного віку у методі «поперечного зрізу».

Інколи за виявленими у дослідженні статистично достовірними розбіжностями формується «груповий профіль» або «пересічний портрет» людини тієї чи іншої професії, статусу, соматичного захворювання та ін. В вирішальні роки все частіше постає задача виявлення психологічного портрету спеціаліста нових професій: «успішного менеджера», «успішного політика», «успішного торгового представника» та ін. Такого роду дослідження не завжди передбачають участь двох або більше вибірок.

Співставлення рівневих показників у різних вибірках може бути необхідною частиною комплексних діагностичних, навчальних, психокорек¬ційних та інших програм. Воно допомагає звернути увагу на ті особливості обстежених вибірок, які повинні бути враховані і використані при адаптації програм до даної групи в процесі їх конкретного втілення.

Критерії, які будуть розглядатись у нашій лекції, передбачають співставлення так званих незалежних вибірок, тобто двох або більше вибірок, які складаються з різних піддослідних. Прийняття рішення про вибір того чи іншого критерію приймається на основі того, скільки вибірок співставляється і який їх об’єм.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30  Наверх ↑