1.3 Економетричне моделювання як метод соціально-економічного прогнозування.

Ефективним інструментом аналізу тенденцій та прогнозування перспектив економічного росту являються економетричні методи та моделі. Економетрія базується на вивченні взаємодії різних економічних процесів і показників та відображення цієї взаємодії у формалізованому виді і побудові моделей. Особливо ефективно використання економетрії при вивченні динаміки і тенденцій розвитку економіки, виявлення впливу найважливіших факторів на кінцеві результати.

В останні роки суттєво зросла увага до створення та використання економетричних моделей для економічного прогнозування. Вважається, що найбільш ефективним напрямком  примінення економетрії для прогнозування являється багаторівневий підхід, коли система моделей як би копіює систему управління.

За межами моделей завжди залишається ряд неврахованих факторів, а тому одержані результати являються наближеними; ні одна модель не може замінити творчої особи і описати безліч неформальних умов.

Економетричні моделі являють собою системи регресійних рівнянь і тотожностей, кожне із яких використовується для визначення одного показника, що досліджується. При цьому показники, які виступають в одних рівняннях в якості змінних, в других використовуються в якості аргументу, який впливає на значення решти змінних. В більш вузькому значенні економетричними моделями вважаються системи рівнянь, котрі враховують імовірний характер економічних процесів. Звідси випливає, що рівняння економетричної моделі містять також і випадкові змінні, а її параметри встановлюються статистично на основі часових рядів або других, наприклад, вибіркових даних.

Економетричні моделі в їх класичному виді відносяться до без критеріальних моделей. Вони виступають в якості гнучкого і ефективного інструменту прогнозування економічних тенденцій. На основі економетричних моделей можна прогнозувати як характеристики еволюційного розвитку, так і параметри стрибків.

Економетричні моделі легко реалізуються на ЕОМ. На відміну від інших моделей, ці моделі будуються на основі статистичної інформації часових рядів і не вимагають затрат на відміну від моделей структурних (моделі міжгалузевого балансу) на розрахунок на перспективу різних нормативних показників (наприклад, коефіцієнтів прямих матеріальних витрат).

1.4 Предмет та зміст курсу.

Наука “Економетрія” вивчає методику побудови та оцінки економетричних моделей для цілей прогнозування та аналізу виробничої діяльності.

В курсі “Економетрія” вивчаються основи математичного моделювання економічних процесів; економетричні моделі з однією або багатьма змінними, основи економетричного моделювання динамічних рядів, автокореляція, методи короткострокового прогнозування, експертні методи прогнозування, методи оцінки точності прогнозів, дисперсійний аналіз та імітаційне прогнозування.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Наверх ↑