6. Система національних рахунків. Загальна характеристика ВВП та ВНП. Принципи та методи розрахунку ВВП.

Система національних рахунків (СНР) – це система взаємопов'язаних економічних показників, які відобра-жають загальні та найбільш важливі аспекти економічного розвитку, пов'язані з виробництвом і спожи-ванням продуктів і послуг, розпо-ділом і перерозподілом доходів, формуванням національного багат-ства країни. СНР базується на відповідних методологічних принци-пах, серед яких основними є: 1. Продуктивною є будь-яка економічна діяльність, яка приносить доход суб'єктам цієї діяльності, як у сфері матеріального, так і нематеріального виробництва; 2. Витрати на вироб-ництво сукупного продукту і доход, одержаний від його продажу є тотожні; 3. Економіка знаходиться у постійному кругообігу, а кругообіг - це безперервний потік «доходи-витрати». Це означає, що витрати створюють доходи, а доходи є джерелом нових витрат, нові витрати створюють нові доходи і т.д.

СНР містить інформацію про: всі господарські суб'єкти, які беруть участь в економічному процесі: всі економічні операції, пов’язані з виробництвом, розподі­лом і перероз-поділом доходів, накопиченням активів та іншими аспектами еконо-мічного процесу; всі економічні активи і пасиви, які формують національне багатство (основні фонди, матеріальні обігові кошти, фінансові активи, вартість землі та корисних копалин тощо). Економічні операції в СНР об'єднуються у рахунки. В Україні поки що діючими вважають шість: 1) рахунок товарів і послуг; 2) рахунок виробництва; 3) рахунок утворення доходу; 4)рахунок розподілу доходу; 5) рахунок використання доходу; 6) рахунок капіталу.

В якості узагальнюючих показників застосовують на­ступні агрегат-ти: валовий внутрішній продукт (ВВП); валовий національний продукт (ВНП); чистий національний продукт (ЧНП); національний доход.

Валовий внутрішній продукт (ВВП) характеризує сукупну ри­нкову вартість кінцевих товарів і послуг, вироблених підприємс­твами, організаціями та установами в поточному періоді на еко­номічній території країни. Валовий національний продукт (ВНП) — це сума доданих вар­тостей, створених з використанням факторів виробництва, що належать даній країні та її громадянам. Різниця між показниками ВВП і ВНП незначна й знаходиться в межах від одного до декількох відсотків. Щоб уникнути подвійного рахунку — ситуації, коли одна й та сама операція може бути врахована двічі, в СНР вирізняють такі поняття: проміжна продукція — це товари і послуги, що купуються з метою подальшої переробки, обробки або для перепродажу; кінцева продукція — товари і послуги, що купуються з метою кінцевого споживання, не для подальшої переробки чи продажу; додана вартість фірми — вартість, що створена в процесі виробництва на даному підприємстві і охоплює реальний вклад підприємства у створення вартості конкретного продукту, не включає вартості проміжних товарів і послуг, що були придбані фірмою і використані в процесі виробництва.

Показник ВВП можна розрахувати трьома методами: 1) за виробленою продукцією (виробничий метод);
2) за витратами (метод кінцевого використання); 3) за доходами (роз-подільчий метод). При розрахунку ВВП виробничим методом підсумовується додана вартість, створена всіма галузями економіки: валовий випуск – проміжне споживання = додана вартість.
При розрахунку ВВП методом кінцевого використання підсумовуються витрати. При розрахунку ВВП розподільчим методом підсумовуються всі види факторних доходів, а також два компоненти (амортизаційні витрати й непрямі податки ні бізнес), які не є доходами.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑