28. Фіскальна політика та політика державних витрат. Види, типи, та ефективність фіскальної політики.

Фіска́льна полі́тика — це регулюван-ня доходів і витрат держави. Заходи фіскальної політики визначаються поставленою метою (боротьба з інфляцією, згладжування циклічних коливань економіки, зниження рівня безробіття). Складові фіскальної політи-ки: Дискреційна політика - розглядає регулювання державою своїх витрат і оподаткування. Ріст (зниження) держав-них витрат збільшує (зменшує) сукуп-ний попит. Зайнятість зростає (падає) — випуск продукту зростає (падає). Ріст (зниження) податків зменшує (збільшує) прибуток, що веде до зниження (збільшення) сукупного попиту, зайня-тості, і випуск продукту падає (зростає)

Дискреційна фіскальна політика

це система заходів, яка передбачає цілеспрямовані зміни в розмірі державних витрат, податків і сальдо державного бюджету. Дискреційна фіскальна політика використовується державою для активної протидії циклічним коливанням. Для стимулювання сукупного попиту в період економічного спаду уряд цілеспрямовано створює дефіцит державного бюджету, збільшуючи державні витрати або знижуючи податки. Відповідно, в період піднесення цілеспрямовано створюється бюджетний надлишок.

Недискреційна політика (політика авто-матичних стабілізаторів), що регулює доходи і витрати незалежно від операти-вних дій держави.

Дискреційна фіскальна політика поділяється на: стимулюючу, що збільшує сукупний попит за допомогою зростання державних витрат і зниження податків; обмежувальну, що стримує сукупний попит за допомогою зниження державних витрат і підвищення податків.

Недискреційна фіскальна політика  - автоматична фіскальна політика, при якій бюджетний дефіцит та бюджетний надлишок виникають автоматично, внаслідок дії автоматичних стабілізаторів економіки. Такими стабілізаторами в економіці є прогресивна податкова система і трансфертні платежі.

Автоматичні (вмонтовані) стабілі-затори – механізми ринкової економіки, що не залежать від держави і згладжують спади і підйоми в економіці, або це механізм, який дозволяє зменшити циклічні коливання в економіці без проведення спеціальної економічної політики. Дія автоматичних стабілізаторів впливає на зміну обсягу виробництва, рівня цін і ставок відсотка. Стабілізатори при зміні попиту забезпечують більш плавну зміну випуску продукту. Дія автоматичних стабілізаторів відбивається на розмірі циклічного дефіциту (профіциту) бюд-жету.

Типи фіскальної політики: 1. Стимулююча - це бюджетно-податкова полі­тика, спрямована на збільшення державних витрат та скорочення податків з метою розширення сукупного попиту в економіці у період спаду. Стримуюча політика має на меті скорочення державних видатків та збільшення податків для стабілізації економіки в умовах інфляційного надлиш­кового сукупного попиту в період пожвавлення.

Основним важелем фіскальної політики держави є зміна структури податків і, насамперед зміна податкових ставок згідно з метою уряду. У світовій практиці добре відомі Головним завданням у реформуванні податкової політики повинна стати переорієнтація податкової системи із суто фіскальних цілей на стимулювання економічною зростання:  послаблення податковою тягаря економіки частки податків у ВВП; радикальне скорочення пільг: крім соціального ефекту воно сприятиме розширенню бази оподаткування, зменшить можливості для ухилення від сплати податків.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑