14. Робоча сила та безробіття. Осно-вні характеристики та показники. Чинники вияву. Проблема повної зайнятості. Втрати від безробіття. Закон Оукена.

Робоча сила – це здатність людини до праці, сукупність здібностей, що людина використовує у своїй діяльності. Робоча сила – це кількість людей, готових працювати за наймом. Зайнятість насе-лення — це діяльність працездатного населення країни, спрямована на відтво-рення валового внутрішнього продукту та національного доходу. Розрізняють повну та неповну зайнятість населення. Повна зайнятість населення означає пов-не використання всіх придатних трудо-вих ресурсів. В умовах неповної зайня-тості частина трудового потенціалу країни не використовується у зв'язку з пере­вищенням пропозиції над попитом робочої сили. Безробіття — це стан ринку робочої сили за умов, коли пропозиція робочої сили перевищує попит на неї. Кількісна визначеність безробіття – рівень безробіття обчислю-ється за такою формулою: РБ = ЧБ/ ЧРС*100, де РБ- рівень безробіття, %; ЧБ - чисельність безробітних, чол.; ЧРС- чисельність робочої сили, чол.

Розрізняють такі види безробіття: фрикційне безробіття (пов’язане з добровільним чи вимушеним пошуком або очікуванням роботи). Інституціона-льне безробіття (неповна інформація про вакансії, завищений рівень допомоги по безробіттю та інше). Структурне безро-біття виникає під впливом структурних диспропорцій на ринку праці, тобто коли з'являються невідповідності між попитом і пропозицією робочої сили за професією, кваліфікацією, географічни-ми та іншими ознаками. Отже, виникає ситуація, за якої структура робочої сили не відповідає новій структурі робочих місць. Циклічне безробіття виникає внаслідок цикліч­ного спаду виробниц-тва і є результатом зниження сукуп­ного попиту на робочу силу, тобто пов’язане з кризовими явищами в економіці.

Головна «ціна» безробіття – невипу-щена продукція. Коли економіка не в змозі створити достатню кількість робо-чих місць для всіх, хто хоче і може працювати, потенціальне виробництво втрачається безповоротно. Тобто проблема забезпечення повної зайня-тості є ключової в макроекономіці.

Закон Оукена: при зростанні рівня безробіття на 1 % вище природного рівня, безробіття тягне за собою недовиробництво ВВП на 2,5 %. Формула закону: (У1-У):У1= у (uu1).

У1 – потенційний нац. Доход; У – фактичний рівень нац. доходу; u – факт. рівень безробіття; u1рівень природного безробіття; у – коефіцієнт Оукена. Коли рівень безробіття не зміниться у порівнянні з попереднім, то темп зростання реального ВВП дорівню-ватиме 3%. Цей показник називають темпом зростання потенційного ВВП, а його значення обумовлено приростом населення, нагромадженням капіталу та науково-технічним прогресом.

Закон Оукена розкриває істотний зв'язок між ринком продукту і ринком праці та ще раз нагадує про те, що безробіття є основною проблемою сучасного суспільства. Коли рівень безробіття високий, ресурси використо-вуються не повністю, значна частина продукту не добирається, доходи насе-лення зменшуються. При невеликому щорічному зростанні реального ВНП (що не перевищує 2,5 %) рівень безробіття зберігається практично постійним, а при глибшій зміні ВНП 2 % його змін породжують зрушення безро-біття у зворотний бік на 1 %.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑