13. Цикли ділової активності. Відхилення реального ВВП від потенційного рівня. Поняття, види та типи інфляції.

Зростання і падіння обсягів націо-нального виробництва, цін, процентних ставок і зайнятості складають діловий цикл, який є характерною рисою ринкової економіки. Економічний цикл (цикл ділової активності) – це періодичний підйом або спад реального ВВП на фоні загальної тенденції до зростання. Причинами циклічності можуть бути: - технічні нововведення (НТР); - політичні й випадкові події; - зміни в кредитно-грошовій політиці (коливання обсягів грошової маси); - нестача національних інвестицій. Основ-ними індикаторами фази циклу слугу-ють: рівень зайнятості; рівень безро-біття; обсяг випуску. Цикл поділяється на 4 фази: І - пік або бум; ІІ - спад (депресія); ІІІ - дно або криза (нижня точка спаду), ІV –зростання (підйом).

Отже, цикл ділової активності - це періодичний підйом або спад реального ВВП на фоні загальної тенденції до зростання. Фактичний реальний обсяг випуску коливається при цьому навколо потенційного рівня ВВП, під яким ми розуміємо обсяг виробництва за умови повної зайнятості ресурсів. Він опуска-ється нижче цієї позначки під час спаду, потім поступово повертається до неї, а інколи навіть перевищує цей рівень під час чергового підйому економіки. Коли-вання фактичного обсягу ВВП навколо потенційного характеризується показни-ком, який має назву «розрив ВВП»= Y- Y2, де Y - фактичний обсяг виробниц-тва, Y2 - потенційний ВВП. Якщо Y<Y2 – відставання ВВП - це обсяг продукції, який економіка втрачає через неповне використання свого виробничого потен-ціалу. Значно рідше зустрічається ситуа-ція перевищення фактичним ВВП потен-ційного свого рівня Y>Y2. Нульовий розрив ВВП означає кількісну рівність дійсного і потенційного ВВП. Ця рів-ність забезпечується повним використа-нням наявних ресурсів.

Інфляція означає зростання загаль-ного рівня цін (або, іншими словами, це є падіння купівельної спроможності грошей, підвищення грошової вартості життя). Рівень інфляції показує, як змінилися ціни в економіці, і вимірю-ється за допомогою індексів цін (індексу споживчих цін, дефлятора ВВП тощо) як різниця між значенням цього індексу за певний період (у відсотках) та 100%: Темпи інфляції визначаються як величи-на зміни індексів цін і показують, як змінилася сама інфляція за певний період (прискорилась чи сповільнилась).

 Іt - ціновий індекс у поточному і минулому періо-дах. Розрізняють два типи інфляції: інфляція попиту, інфляція пропозиції. Інфляція попиту спостерігається, коли сукупний попит зростає швидше за виробничий потенціал економіки, а тому ціни, намагаючись зрівноважити пропо-зицію і попит, зростають. Інфляція витрат пов'язана із скороченням суку-пної пропозиції внаслідок дії несприят-ливих зовнішніх шоків.

Види інфляції: Відкрита інфляція діє в умовах вільних цін і виявляється у зрос­танні загального рівня цін. Відкрита інфляція є характерною для рин­кової економіки. Прихована інфляція діє в умовах негнучких, фіксованих цін і ви­являється у вигляді зниження якості товарів і послуг та у розвитку то­варного дефіциту. Характеризує централізовану економіку. Помірна інфляція виникає тоді, коли річний приріст цін становить не більш як 10 %. Галопуюча інфляція — інфляція, за якої річний приріст цін вимі­рюється від 10 до 200 %.  Гіпер-інфляція — це інфляція, за якої річний приріст цін становить 200 % і більше.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑