1.18. Права, обов'язки і відповідальність органів державної податкової служби(ДПС).

Необхідно розрізняти права посадових осіб органів ДПС, а також права, надані головам ДПА і начальникам ДПІ та їх заступникам. Посадові особи органів ДПС згідно з законодавством України мають наступні права: *проводити перевірки щодо дотримання податкового законодавства господарюючими суб'єктами підприємництва, використання РРО (реєстраторів розрахункових операцій), перевіряти наявність свідоцтв про держреєстрацію; викликати громадян, посадових осіб для надання пояснень про джерела доходів, щодо розрахунків податків, зборів; запрошувати письмовими повідомленнями підприємців до ДПС для перевірки правильності нарахування і сплати податків; *отримувати безкоштовно від підприємців НБУ, комерційних банків копії документів про діяльність, отримані доходи та витрати, інформацію про розрахунок та сплату податків і зборів у визначеному законодавством порядку суб'єктом підприємництва; входити в комп'ютерні системи для визначення об'єкту оподаткування; отримувати безкоштовно всю інформацію від комерційних банків, підприємств, приватних підприємців про виплачені доходи громадянам та утримані податки;  *здійснювати перевірку будь-яких приміщень підприємств, якщо ці приміщення використовуються для отримання доходів як юридичні адреси суб'єкта підприємницької діяльності; *вимагати від посадових осіб суб'єктів підприємництва усунення виявлених порушень податкового законодавства; *вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, а також від громадян, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства і законодавства про підприємницьку діяльність, контролювати їх виконання, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів ДПС; * вимагати від керівників організацій, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, ТМЦ, коштів і розрахунків; у необхідних випадках опечатувати каси, касові приміщення, склади і архіви; * вилучати (із залишенням копій) у підприємств документи, шо свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків і платежів, а у громадян-підприємців, які порушують порадок ведення підприємницької діяльності - реєстраційне свідоцтво, ліцензію, патенти з наступною передачею матеріалів про порушення органам, які видали ці документи; *безперешкодно користуватись засобами зв'язку, які належать підприємствам незалежно від форм власності у службових справах;*надавати іншим державним органам інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів відповідно до чинного законодавства.

Головам державних податкових адміністрацій, начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано згідно з законодавством України наступні права: • припиняти операції платників податків, інших платежів на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах, за винятком операцій щодо сплати податків, інших платежів; • застосовувати до підприємств і громадян фінансові санкції у вигляді стягнень; • стягувати до бюджету та державних цільових фондів донараховані за результатами перевірок суми податків, зборів, суми недоїмки, штрафів та інших санкцій, якщо ці платежі не сплачені добровільно в десятиденний строк з дня прийняття органом податкової служби відповідного рішення, з юридичних осіб - у безспірному порядку, а з громадян - за рішенням суду або за виконавчими написами нотаріусів; • надавати відстрочки і розстрочки сплати податків, інших платежів на умовах податкового кредиту з урахуванням фінансового стану платників податків; • стягувати пеню за кожний день прострочення у розмірах, встановлеиих чинним законодавством за несвоєчасне виконання банківськими та іншими фінансово-кредитними установами розпоряджень органів ДПС про безспірне стягнення податків, внесків, зборів, а також доручень суб'єктів господарювання і громадян про сплату цих платежів; • накладати адміністративні штрафи на посадових осіб та громадян, винних у порушеннях чинного фінансового законодавства; • давати доручення органам ДКРС на проведення ревізій у разі виявлення зловживань; •надавати інформацію з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів іншим державинм органам відповідно до чинного законодавства; • матеріально і морально заохочувати громадян, які надають допомогу в боротьбі з порушеннями податкового законодавства; • звертатися у передбачених законом випадках до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

 

1.19. Порядок застосування фінансових санкцій та адмін. стягнень органами держ. податк. служби.

Органи контролю мають право застосовувати до порушників фінансові санкції. Санкція - це захід примусового впливу, що застосовується до порушників порядку при здійсненні господарсько-фінансової діяльності лише за наявності вини. Застосовують фін.санкції у випадку адміністративного правопорушення.  Адміністративне правопорушення - приховування або заниження суми податку, неподання або несвосчасне подання податкових декларацій, порушення в проведенні розрахуиків із споживачем за готівку та інші порушення вимог законодавства. Фінансова санкція — це санкція за скоєне адміністративне правопорушення. Якщо правопорушення містить вину, то фін.санкції застосовуються. Якщо вина відсутня – фін.санкції не застосовуються. Вина має дві форми: навмисну і ненавмисну. При наявності навмисного порушення застосування фінансових санкцій є обов'язковим. Прикладами ненавмисних, але дій, що містять вину, є, зокрема, помилкове застосування законодавства про оподаткування, порушення вимог законодавства через необережність, некваліфікованість, помилки, заниження в розрахунках податку через втрату відповідних документів внаслідок стихійного лиха. Порядок застосування фінансових санкцій регламентується законодавством України. За несвоєчасне внесення платежів до бюджету суб'єктами господарювання законодавством передбачено нарахування пені. Пеня - це законодавчо-фінансовий захід впливу за порушення термінів сплати платежів і внесків. Недоплата - це сума податкового зобов'язання, яку контролюючий орган донараховує самостійно. Крім цього, наявність недоплати за податком не звільняє суб'єкта підприємницької діяльності від відповідальності за порушення законодавства про податки, оскільки закон пов'язує застосування штрафних санкцій до платника податку із виявленням факту порушення законодавства про податки. Отже, недоплата прирівнюється до заниження податкового зобов'язання.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 
100  Наверх ↑