Тема 5. Технічні засоби навчання динамічної проекції

Кінопроекція – процес створення на екрані збільшених зображень прозорих кадрів кінофільму, який послідовно змінюється з частотою, що зумовлює сприймання плавного руху знятих предметів.

Проекційно-освітлювальна система кінопроектора призначена для створення збільшеного, чіткого, досить яскравого і рівномірно-освітленого зображення кадрів кінофільму на екрані. Вона складається (мал.3) із джерела світла 2, рефлектора 1, конденсатора 3, кадрового вікна фільмового каналу 4 та проекційного об’єктива 5. Джерело світла – спеціальна низьковольтна кінопроекційна лампа розжарювання типу К-30-400 (U=30 В, Р=400 Вт). Лампа має плоске прямокутне тіло розжарювання розміром 6х9 мм.

Мал.3. Оптична схема кінопроектора; 1-рефлектор; 2-проекційна лампа; 3-кондерсор; 4-фільмовий канал; 5-об’єктив.

Рефлектор являє собою увігнуте сферичне дзеркало. Він збільшує корисний світловий потік проектора, відбиваючи в напрямі кадрового вікна частину світлових променів, які лампа випромінює в протилежний від кадрового вікна бік.

Конденсор – це оптична система, що складається з трьох лінз, які з’єднані металевою оправою. Він призначений для створення якомога більшої і рівномірної освітленості площини кадрового вікна фільмового каналу.

Кінопроекційний об’єктив – оптична система, що складається з 6 лінз, розміщених у металевій оправі. Призначений для створення на екрані збільшеного і чіткого зображення кожного кадру фільму. У кінопроекторі встановлено об’єктив типу РО-109, що має фокусну відстань 50 мм і відносний отвір 1:1.2. Замість нього в проекторі можна використати об’єктив РО-110-1 (35 мм, 1:1.2) або об’єктив РО-111-1 (65 мм, 1:1.4). Корисний світловий потік проектора 300 лм (при напрузі живлення 31 В). Якщо на лампу подати напругу 34 В, то світловий потік збільшується до 350 лм. Оскільки строк служби лампи при цьому зменшується, то напругу 34 В на лампу подають тільки при демонструванні кінофільмів у погано затемненому приміщенні або в разі великої площі зображення.

Лампа, конденсор та рефлектор встановлені в корпусі проекційного ліхтаря проектора. Для полегшення доступу до них проекційний ліхтар має відкидну кришку. Об’єктив встановлено в об’єктивотримачі фільмового каналу.

Елементи освітлювальної системи, розміщенні в проекційному ліхтарі, охолоджуються вентилятором. Для запобігання надмірному перегріванню корпусу всередині ліхтаря розташовані теплозахисні екрани.

На величину світлового потоку впливає взаємне розташування елементів проекційно-освітлювальної системи. Максимальний світловий потік буде лише тоді, коли центри кадрового вікна і всіх елементів проекційно-освітлювальної системи перебувають на одній оптичній осі, площа нитки розжарювання лампи паралельна площі кадрового вікна, а сама лампа встановлена на певній відстані від конденсора і рефлектора. Необхідне юстирування проекційно-освітлювальної системи виконується на заводі, однак у процесі експлуатації кінопроектора може виникнути потреба у додатковому регулюванні. З цією метою конструкція кріплення рефлектора і кінопроекційної лампи забезпечує можливість зміни їхнього положення. Відпустивши кріпильні гвинти, рефлектор можна пересувати у вертикальній і горизонтальній площинах для збігу його центру з центрами інших елементів проекційно-освітлювальної системи. Проекційна лампа встановлюється у спеціальному патроні. ЇЇ цоколь має фланець з двома виступами, які при встановлені лампи входять у відповідні пази патрона, і фіксують її положення. Лампу легко витягти з патрона, якщо натиснути на її балон згори до низу і повернути його проти годинникової стрілки.

На величину корисного світлового потоку, створюваного проектором, впливає чистота елементів його проекційно-освітлювальної системи. Пил з рефлектора, лампи і лінз конденсора знімають чистою фланелевою тканинкою. Особливо обережно слід поводитися з проекційним об’єктивом. Поверхні його лінз ретельно відполіровані, а для просвітлення на них хімічним способом нанесено тонку плівку, яку легко пошкодити. Щоб зняти пил з поверхні лінз об’єктива, використовують пензлик з білячого хутора. Для усунення жирових плям лінзи об’єктива протирають пензликом, змоченому у спирті.

Відеовставка.

* натиснiть на зображення для початку демонстрацii вiдео

Тема 6. Сучасні технічні засоби статичної та динамічної проекції

Відеовставка: демонстрація цих засобів.

Схема руху фільму в кінопроекторі представлена на мал.4.

Мал.4.Схема руху фільму в кінопроекторі: 1-подавальна бобіна; 2-фільмовий канал; 3-притртмні ролики; 4-тягнучий зубчастий барабан; 5-заспокоювальний ролик; 6-притискний ролик; 7-гладенький звуковий барабан; 8-демпферний ролик; 9-затримний зубчатий барабан; 10,11-напрямні ролики; 12-приймальна бобина; 13-кронштейн намотувача.

Наше спілкування є прикладом застосування сучасних технічних засобів навчання для навчання і контролю знань на віддалі

Модуль II. Обладнання та методи виготовлення статичних та динамічних інформаційних засобів навчання

Однією з задач курсу ТЗН являється створення технічних засобів навчання тобто слайдів, діапозитивів, фотографій, відеофільмів. Тому необхідно вивчити фотографічний процес, а на практичних заняттях навички виготовлення фотографій і створення відеофільмів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  Наверх ↑