Тема 1. Суть і класифікація технічних засобів навчання

  Технічні засоби навчання (ТЗН) – це система засобів, що складається з двох взаємозв’язаних частин: специфічних навчальних посібників(носіїв аудіовізуальної інформації)і апаратури, за допомогою якої може бути подано інформацію, що її містить певний навчальний посібник.

  З визначення технічних засобів навчання випливає, що проблема використання їх має два аспекти: педагогічний і технічний.

  Педагогічний аспект охоплює питання, які пов’язані із створенням засобів навчання (відеофільмів, діафільмів, фотографій, магнітофільмів то що) відповідно до дидактичних вимог навчального процесу, а також із розробкою методики застосування їх у навчально-виховному процесі.

  Технічний аспект охоплює питання створення потрібної для демонстрування перелічених вище засобів навчання апаратури. Яка задовольняла б певні педагогічні і технічні вимоги.

  Ці аспекти потрібно розглядати у діалектичній єдності. Лише за такої умови можна правильно визначити основне завдання курсу технічних засобів навчання – вивчення не тільки психолого-педагогічних особливостей і виражальних можливостей окремих засобів навчання, а й будови, роботи та експлуатації відповідальної апаратури і на ці й основі оволодіння майбутніми педагогами технікою і методикою ефективного використання технічних засобів навчання у навчально-виховному процесі.

  Технічні засоби навчання можна класифікувати за трьома  ознаками:

- за призначенням;

- виконуваними функціями;

- способом впливу на учнів.

За призначенням технічні засоби навчання можна поділити на ТЗН широкого і спеціального призначення. До технічних засобів навчання широкого призначення відносять такі, яким властивості ознаки універсальності. Їх можна використовувати незалежно від віку учнів. В усіх формах і на всіх рівнях народної освіти, у різних галузях знань, при вивченні всіх навчальних дисциплін не лише з метою подання інформації, а й для контролю за її засвоєнням. Це такі технічні засоби навчання широкого призначення, як кіно, телебачення, радіо, звукозапис, візуальні статичні засоби і технічні засоби контролю.

До спеціальних технічних засобів навчання належать: різні демонстраційні стенди, макети, прилади, які подають динамічну інформацію про суть процесів, що вивчаються, про будову механізмів і взаємодію їхніх елементів; тренажні установки, які дають змогу набути практичних навичок у виконанні певних логічних або фізичних дій; пристрої механізації трудомістких процесів, що забезпечують економію навчального часу, - обчислювальні машини, креслярські установки, електронно-обчислювальне обладнання та пристрої моделювання.

За функціями, що їх виконують технічні засоби навчання у навчальному процесі, можна виділити технічні засоби подання інформації і технічні засоби контролю знань.

Як відомо, навчання – це двосторонній процес. У ньому розрізняють викладання й учення. У процесі викладання викладач передає учням певну суму знань. Щоб передати навчальну інформацію, він може широко використовувати різні засоби, зокрема  технічні засоби навчання.

Процес учення – це процес, завдяки якому учні оволодівають знаннями, вміннями і навичками. Результати його встановлюють перевіркою засвоєння учнями матеріалу, що вивчається. Можна оптимізувати процес навчання, якщо систематично управляти пізнавальною діяльністю учнів за допомогою постійно діючого зворотного зв’язку. Такий зв’язок можна здійснювати за допомогою технічних засобів контролю, застосовуваних у комплексі з традиційними засобами контролю знань. Такими контролюючими технічними засобами можуть бути найпростіші технічні пристрої, контролюючі машини чи автоматизовані машинні класи.

За засобами впливу на учнів технічні засоби навчання можна поділити на візуальні (зорові), аудитивні (звукові) та аудіовізуальні (звуко-зорові).

До візуальних технічних засобів навчання відносять такі, за допомогою яких здійснюється інформативний вплив лише на органи зору учнів. Це демонстрування діафільмів, діапозитивів, фотографій, рисунків, мікропрепаратів тощо.

За допомогою аудитивних технічних засобів навчання здійснюється інформативний вплив лише на слухові  органи учнів. Це відтворення звуку з грамзаписів, магнітофільмів, передачі по радіо.

До аудіовізуальних відносять такі технічні засоби навчання, за допомогою яких інформативні повідомлення впливають одночасно на органи зору і слуху учнів. Це кіно і телебачення.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  Наверх ↑