1.2 Оцінка та види малоцінних і швидкозношувальних предметів

Докладно склад малоцінних та швидкозношуваних предметів визначено в Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. До малоцінних та швидкозношуваних предметів належать предмети,  такі як інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг та інші. Структура малоцінних та швидкозношуваних предметів приведена на рис. 1.1.[62,283]

 

 

 


Рис. 1.1. Класифікація та структура МШП

На відміну від інших оборотних активів, для малоцінних та швидкозношуваних предметів характерна багаторазова участь у виробництві і збереження натуральної (речової) форми. Виходячи з цього МШП відносять до засобів праці. Крім того, будь-які предмети, що придбаваються для подальшого продажу, до малоцінних та швидкозношуваних предметів не належать і обліковуються як товари.

В цілому, малоцінні засоби праці поділяють на дві групи: малоцінні швидкозношувані предмети та малоцінні необоротні матеріальні активи (рис. 1.2.). Відповідно, одна їх частина відображаються в складі виробничих запасів у другому розділі активу Балансу “Оборотні активи”, а інша - у першому розділі активу Балансу “Необоротні активи” в складі основних засобів.

 

 


Рис. 1.2. Групування засобів праці для побудови їх бухгалтерського обліку

Виходячи з цього всі малоцінні предмети згідно з вимогами П(С)БО класифікують виходячи за однією з наступних ситуацій:

·    якщо строк корисної експлуатації малоцінних предметів перевищує один рік, їх включають до складу необоротних активів і амортизують – це малоцінні необоротні матеріальні активи;

·    якщо малоцінні предмети знаходяться на складі і відповідають вимогам П(С)БО 9 “Запаси”, вони визнаються як запаси – це малоцінні швидкозношувані предмети;

·    якщо малоцінні предмети передані в експлуатацію в поточному звітному періоді, вони визнаються витратами звітного періоду.

В дипломній роботі детально будуть розглядатися малоцінні та швидкозношувані предмети, які облікуються у складі запасів. Як засоби праці у процесі використання ці предмети теж передають свою вартість заново виробленим продуктам, але в межах операційного циклу, у зв’язку з чим до них застосовують специфічні методи обліку.

Основою побудови бухгалтерського обліку малоцінних і швидкозношуваних предметів є їх економічна класифікація та оцінка.

Згідно з П(С)БО 9 “Запаси”, застосовуються різні методи оцінки малоцінних і швидкозношуваних предметів на наступних етапах їх руху:

·                            при надходженні МШП;

·                            при їх ви­бутті;

·                            на дату складання звітності (рис.1.3).

Порядок оцінки малоцінних і швидкозношуваних предметів залежить від багатьох факторів, ос­новним з яких є обрана підприємством система їх обліку. Підприємство самостійно обирає сис­тему обліку, що обумовлюється в наказі про облікову політику.

Основним джерелом інформації про малоцінні і швидкозношувані предмети є бухгалтерський баланс. Малоцінні і швидкозношувані предмети зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (собівартістю).

 

Оцінка запасів при їх надходженні

 

·                первісна вартість запасів

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  Наверх ↑
Тексти книг належать їх авторам і розміщені для ознайомлення

Книги: 505 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я

Автори: 393 А Б В Г Д Е З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я