3.3 Деталі низу взуття.

До зовнішніх деталей низу взуття відносяться (рис. 3.4): підошва 1, підметка 3, рант 5, обтяжка, каблук, набійка 2 та ін.

 

Рис. 3.4 – Деталі низу взуття

Підошва – зовнішня деталь низу взуття, яка розташована під усією плантарною поверхнею стопи.

Підошва з язичком – така, в котрій вкорочена п’яткова частина і заходить під каблук (кріпиться з каблуком “в замок”); підошва з крокулем – п’яткова частина має форму фронтальної поверхні каблука і кріпиться до неї; плоска підошва (рис. 3.5, а) – підошва, яка має форму і товщину, однакові по всій площині; профільована підошва (рис. 3.5, б), яка має різну товщину по всій площині; формована підошва – підошва з синтетичних матеріалів або шкіри, яка виготовляється методом формування у пресах; монолітна підошва (рис. 3.5, г) – підошва, формована суцільно з каблуком; напівмонолітна підошва – формована підошва без каблука (рис. 3.5, в).

 

Рис. 3.5 – Конструкції підошов

Підметка – зовнішня або внутрішня деталь низу взуття, яка за формою і розмірами відповідає носково-пучковій частині підошви і служить для подовження строку її експлуатації.

Рант – зовнішня деталь низу взуття, до якої прикріплюють підошву або підложку у взутті рантового або “Парко” методів кріплення; накладний рант – зовнішня деталь низу, яка підвищує міцність шва, що скріплює підошву з верхом і покращує зовнішній вигляд взуття доппельного і сандального методів кріплення; декоративний рант – деталь, яка служить для покращення зовнішнього вигляду взуття і імітації рантового методу кріплення.

Обтяжка – зовнішня деталь низу, яка покриває бокову (фронтальну) поверхню каблука або зріз платформи, підложки, устілки.

Каблук (підбор) – зовнішня деталь низу, яка призначена для підняття п’яткової частини стопи на певну висоту.

Формований каблук – такий, який конструктивно поєднаний з набійкою; клиноподібний – такий, що має форму клина; набірний – який складається з фліків.

Набійка – зовнішня деталь низу, яка має форму нижньої поверхні каблука і кріпиться до нього або до п’яткової частини підошви.

До внутрішніх деталей низу взуття відносяться (рис. 3.4): устілка 6, вкладна устілка, м’який підп’яток.

Устілка (основна) – внутрішня деталь низу, яка розташована під усією плантарною поверхнею стопи і до якої прикріплюють затягувальну кромку заготовки верху і деталі низу; плоска устілка – має плоску форму; формована – має просторову форму сліду колодки і, як правило, складена з устілки, півустілки і геленка; рантова – устілка, яка має рантову губу, до якої прикріплюють затягувальну кромку заготовки і рант; комбінована – складається з двох шарів, виготовлених з різних матеріалів і використовується при виготовленні взуття методом гарячої вулканізації; двошарова – складається з двох шарів, виготовлених з одного матеріалу.

Вкладна устілка – внутрішня деталь низу, яка за формою відповідає устілці і призначена для покращення внутрішнього вигляду і гігієнічних властивостей взуття, а також захисту стопи від нерівностей на поверхні основної устілки, утворених цвяхами тощо.

Вкладна півустілка – внутрішня деталь низу взуття, яка за формою відповідає п’ятково-геленковій частині вкладної устілки і виконує її функції. Цю деталь застосовують у повсякденному взутті, коли основна устілка виконана з натуральної шкіри. М’який підп’яток – внутрішня деталь низу, яка за формою відповідає п’ятковій частині вкладної устілки але менша за розмірами і виконує її функції.

До проміжних деталей низу відносяться: півустілка, жорсткий підп’яток, підложка, платформа, геленок, простилка, кранець, флік, обвідка (рис. 3.4).

Півустілка 7 – проміжна деталь низу, яка за формою і розмірами відповідає п’ятково-геленковій частині основної устілки. Вона призначена для укріплення цієї частини взуття, особливо на високому каблуці, а тому виготовляється з картонів підвищеної жорсткості; жорсткий підп’яток 8 – проміжна деталь низу, яка відповідає формі п’яткової частини основної устілки, призначена для підвищення міцності кріплення каблука і вирівнювання сліду у взутті рантового методу кріплення; підложка 9 – проміжна деталь низу взуття, яка за формою і розмірами відповідає підошві і застосовується для підвищення міцності, покращення гігієнічних і теплозахисних властивостей взуття; платформа 10 – проміжна деталь низу, яка за формою і розмірами відповідає носково-пучковій частині або всій підошві; геленок 11 – проміжна деталь низу, яка призначена для збільшення жорсткості і формостійкості геленкової частини низу взуття; простилка 12 – проміжна деталь низу, яка заповнює простір, що утворює затягувальна кромка сліду затягнутого взуття; кранець 13 – про­міжна деталь низу у формі підковки, яка прикріплюється по краю верхнього фліка набірного каблука і забезпечує щільне прилягання до підошви або верху взуття; флік – деталь низу – складова частина набірного каблука; обвідка 14 – деталь низу у вигляді смужки жорсткої шкіри або замінника, яка прикріплюється до краю неходової поверхні підошви і забезпечує щільне прилягання її до сліду затягнутого взуття (застосовується у взутті шпилькових методів кріплення з плоскою підошвою).

Контрольні питання.

1. Як поділяються деталі за їх розташуванням у взутті?

2. Які деталі відносяться до відповідальних деталей верху і низу взуття?

3. Назвіть деталі верху взуття: зовнішні, внутрішні, проміжні.

4. Назвіть деталі низу взуття: зовнішні, внутрішні, проміжні.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37  Наверх ↑