2.3. Вплив алкоголю та нікотину на стан здоров’я людини

Вживання алкоголю та тютюнопаління є соціальним злом для суспільства. Саме через це скорочується тривалість життя, підвищується смертність, народжується неповноцінне потомство.

Алкоголь має великий негативний вплив на життєздатність людини. Алкоголь, або спирт, є наркотичною отрутою, яка діє, перш за все, на клітини головного мозку, паралізуючи їх. Доза в 7...8 г чистого спирту на 1 кг ваги тіла є смертельною для людини. Доросла людина вагою 75 кг може померти від одноразового вживання 1 літра сорокоградусної горілки. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, алкоголізм щорічно забирає життя 6 млн. чоловік - це більше, ніж помирає від раку. В Україні в 1997 році загинули 9134 особи від отруєння алкогольними напоями. На організм людини алкоголь впливає дуже негативно. Він викликає глибоку і довготермінову ослаблюючу дію. Наприклад, така мізерна доля, як 80 г алкоголю, зберігає свою дію на протязі 24 годин і отруює організм. Алкоголь сприяє розвитку туберкульозу та інших хвороб.

При вживанні алкоголю запалення легенів набирає затяжного характеру, що часто супроводжується нагноюванням і гангреною. Відзначено, що серед людей, які часто вживають алкогольні напої, зустрічаються захворювання на подагру і рак. Систематичне пияцтво обумовлює багато захворювань, призводить до передчасного старіння, скорочує життя.

Через вживання алкоголю водіями транспорту відбувається багато аварій. Досліди вчених свідчать, що кухоль пива, випитий водієм перед виїздом, збільшує кількість аварій з його вини в 7 разів, при вживанні 50 г горілки - в 30 разів, при вживанні 200 г горілки - в 130 разів. Лише в Європі в дорожньо-транспортних пригодах гине понад 250 тисяч чоловік і близько 10 мільйонів отримують травми. Найбільше транспортних пригод допускають водії у віці 15...25 років і переважно причиною всьому є алкоголь. Алкоголь обумовлює алкогольну гіпертонію або вражає міокард, а також обумовлює гепатит (запалення печінки), цироз (рубцеве переродження) печінки, пошкодження мозку, статеве безсилля.

Вченими доведено, що безпечних доз алкоголю не існує. Вже 100 г горілки гублять 7,5 тисяч активно працюючих клітин головного мозку. Після прийняття 75 г горілки через 30 хвилин знижується сила м’язів до 40%. Алкоголь - внутріклітинна отрута. Вона гальмує обмін речовин в серцевих м’язах, виснажує запаси їх енергії. Понад 25% випадків захворювання серця безпосередньо пов’язані з вживанням алкоголю. Алкогольні ураження серця частіше розвиваються у чоловіків у віці 30...45 років. Кожна четверта із так званих раптових смертей обумовлена вживанням спиртних напоїв.

Пияцтво і алкоголізм є причиною майже половини всіх розірваних шлюбів, 62,6% всіх розлучень з ініціативи жінок мотивуються пияцтвом чоловіків.

Вчені-медики на основі обстеження нервово хворих дітей дійшли висновку, що із 100 дітей-епілептиків у 60 - батьки зловживали алкоголем, у 40 із 100 розумово відсталих дітей - батьки алкоголіки. Алкоголізм дітей є однією з причин народження дітей з різними дефектами. Діти в таких сім’ях народжуються слабкими, хворобливими, відстають у фізичному і психічному розвитку, погано вчаться, рано починають вживати спиртні напої. На основі проведених дослідів академік В.М. Бехтєрев з’ясував, що від алкоголіків народжуються на кожні 100 чоловік 10 виродків, 8 ідіотів, 15 хворих епілепсією, 5 алкоголіків.

Тютюнопаління є поширеною звичкою серед чоловіків, меншою - серед жінок, підлітків. Наукові досліди підтверджують згубну дію нікотину на організм людини. Встановлено, що тютюновий дим вміщує отруйні речовини. Крім нікотину він містить шкідливі речовини такі як: чадний газ, піридинові основи, синильну кислоту, сірководень, вуглекислоту, аміак, азот, ефірні масла.

Дим від 25 цигарок містить близько двох крапель чистого нікотину, тобто таку кількість отрути, якої достатньо, щоб вбити собаку. Миша гине раптово, якщо їй ввести в око одну краплю нікотину.

Одноразова доза нікотину 0,08...0,16 г є смертельною для людини. На протязі 30 років доросла людина спалює в середньому 200 тисяч цигарок, або 160 кг тютюну, в якому міститься 800 г нікотину, що дорівнює 10 тисячам смертельних доз.

Оскільки нікотин потрапляє в організм людини поступово і малими дозами, гострих явищ отруєння людей не спостерігається. Тютюн шкідливо діє на організм людини і, в першу чергу, на нервову систему, спочатку збуджуючи її, а потім пригнічуючи.

Нікотин звужує судини мозку і зменшує їх еластичність, ускладнює надходження крові в мозок, що і обумовлює погіршення його роботи. Як наслідок - біль в голові, запаморочення, почуття надмірної ваги в голові. Мають місце випадки, коли у людей, що палять, послаблюються статеві функції. Під впливом паління послаблюється пам’ять, увага, силі м’язів, зменшується інтелект. Досліди свідчать, що робота, на яку людина витрачає 8 годин, потребує на дві години більше часу, якщо працівник випалить пачку цигарок.

Люди, що палять, в 5 разів частіше хворіють на рак та інші злоякісні пухлини. Тривалі спостереження спеціалістів США більш як над мільйоном хворих дали змогу зробити такий висновок: захворюваність і смертність від раку легенів у тих, хто палить, в 10 разів частіші, ніж у тих, хто не палить, а в осіб, які випалюють до двох пачок в день, цей ризик більший в 24...30 разів.

Гігієнічний аспект паління полягає в тому, що людина, яка палить, отруює не лише свій організм, а й оточуюче повітря, на що не має права. Для тих людей, які не палять, перебування в задимленій кімнаті більш небезпечне для здоров’я, ніж для того, хто палить.

Проти паління необхідно боротися всім суспільством. Боротьбу необхідно вести в таких основних напрямках:

- проведення адміністративних заходів, метою яких є обмеження паління в загальних місцях і особливо не допускання паління серед дітей і підлітків;

- кожний, хто палить, повинен усвідомлювати всю ту школу, яку наносить здоров’ю.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30  Наверх ↑