Тема 5: Валютний та процентний арбітраж. Позитивний процентний

Арбітраж.

Суть арбітражу. Валютний арбітраж, його види. Операції з процентним арбітражем. Суть позитивного процентного арбітражу.

Суть арбітражу. Валютний арбітраж, його види.

Арбітраж - у початковому розумінні цього слова означає одержання швидкої вигоди на основі різниці в ціні на різних ринках.

З точки зору об'єкта арбітражної операції у літературі виділяють три види арбітражу, перші два відносяться до валютних операцій: а)валютний арбітраж; бб)процентний арбітраж; в)товарний арбітраж.

Валютний арбітраж - це угода з метою отримання прибутку за рахунок різниці, котра існує в даний момент часу, в курсах однієї і тієї ж валюти на різних валютних ринках.

Розрізняють простий і складний валютний арбітраж.

При простому, арбітраж використовує різницю курсів однієї валюти, зафіксовану на валютних ринках двох країн. Операція здійснюється арбітражером миттєво у поєднанні з продажем валюти. Передумовою для здійснення таких операцій є не співпадання курсів на різних валютних ринках, а також не співпадання курсів різних платіжних засобів на одному і тому ж ринку.

При складному, операції проводяться одночасно з декількома валютами на різних валютних ринках. Більш складнішим буде валютний арбітраж, коли в операції беруть участь кілька валют і декілька різних валютних ринків. Але і у цьому випадку арбітражер повинен завершити операцію в тій валюті, з якої він почав валютний арбітраж. Так, американський арбітражер може одночасно купити UKР на USD, EVR на UKR, RUR на USD. Тобто вихідна і кінцева валюти співпадають, а перевищення останньої величини (котирування) над першою і складає основну мету цієї операції, яку називають/класифікують "валютною спекуляцією". У сучасних умовах валютні курси різко на різних валютних ринках відхиляються на величину, яка більша (перевищує) чи рівна різниці між курсами покупця і продавця, що дозволяє практикувати лише конверсійний арбітраж. При проведенні такої валютної операції арбітражер переслідує мету найбільш вигідно купити іноземну валюту. (Наприклад, для погашення боргу кредитора). У цьому випадку отримання прибутку внаслідок курсових різниць на різних валютних ринках є лише самоціль банку.

Валютний арбітраж, на відміну від інших видів валютних операцій, сприяє короткотерміновому вирівнюванню валютних курсів на різних валютних ринках. Так, на валютному ринку, де валюта має відносно низький курс, арбітражні операції збільшують на неї попит, в результаті цього курс валюти починає рости. І навпаки.

Операції з процентним арбітражем.

Процентний арбітраж - угода з метою отримання прибутку за рахунок різниці в % ставках по різним валютам. Використовується для регулювання валютної структури своїх короткотермінових активів і пасивів.

Розрізняють процентний арбітраж з покриттям на строк (купівля іноземної валюти по текучому курсу, відкриття депозиту по ній на якийсь строк і одночасна продажа валюти по строковому курсу на цей же строк) і процентний арбітраж без покриття на строк (відкриття строкового депозиту в іноземній валюті, котра куплена по текучому курсу, а по закінченню строку депозиту продажа валюти по новому текучому курсі).

Процентний арбітраж з двома валютами у своєму виді являє собою отримання кредиту в одній валюті і її конверсію в іншу з інвестуванням отриманої виручки на період хеджування і отримання прибутку в результаті всієї операції, при умові здійснення форвардного покриття для страхування від можливих процентних курсових змін. При проведенні цього виду операції необхідно розрахувати річний процент на основі "спот" курсу з використанням форвардної маржі.

Формула розрахунку простого проценту:

Уос.*г*Т %Б= ---------------------------------- ;

360(365)*100

Де, X ос. - основна сума;

Г - річна відсоткова ставка;

Т - період проведення операції (кількість днів).

Визначення прибутку за період Т:

У ос. * г * Т У ос. + ^^---------------------------------- ;

360(365)*100

Визначення беззбиткового форвардного курсу:

БК * г * Т БК + БК Г 1 = X;

360(365)*100

1к*г*Т

1к +------------------------------------------------------- = У;

360(365)* 100

Fwk = Х; У

Де, - спот курс валюти позики;

- одиниця валюти що оцінюється;

Х - зміна валюти позики з урахуванням відсоткової ставки;

У - зміна курсу одиниці валюти що оцінюється з урахуванням відсоткової ставки;

Визначення (нижчої)) межі курсу, при якій валютно-процентний арбітраж дасть прибуток:

-8К*%В-%А ; 100

Суть позитивного процентного арбітражу.

Позитивний процентний арбітраж є специфічною формою арбітражних операцій. Основною метою проведення даного типу операцій є одержання процентного прибутку по прийнятому депозиту за рахунок зміни процентних ставок. Приймаючи на себе певний ризик і отримуючи в результаті прибуток, дилери можуть або покращити структуру своїх активів, або скористатися іншим джерелом коштів. Так як ймовірність отримання прибутку з'являється рідко, то дилер вимушений підтримати відкриті ліквідні позиції. Фактично головне, що вимагається від дилера - це вміння обмежувати елемент ризику, та передбачити події і досягати сприятливих результатів, маніпулюючи відкритими позиціями.

Суть позитивного процентного арбітражу полягає в тому, що розміщуючи депозит в валюті А, арбітражер не застрахований від зміни процентної ставки у несприятливий бік (% ставка піднімається) після заключення угоди, тому він старається знайти способи прибуткового розміщення відкритих позицій. А отже, арбітражер відшкодовує потрібну валюту В під достатньо низький процент (передбачаючи, що у найближчому майбутньому валютний курс валюти В буде const), щоб покрити свої втрати по валюті А за рахунок конверційної різниці (різниця між процентними ставками по різних валютах).

Використовуючи позитивний процентний арбітраж, арбітражер не тільки покриває свої втрати, але й в більшості випадків отримує прибуток.

Нажаль не завжди ситуація, яка складається надає можливість для проведення цього виду процентного арбітражу. Для цього необхідний постійний нагляд за поведінкою процентних станок по певних валютах і оцінка ступеню впливу тенденції зміни процентних ставок на майбутню тенденцію зміни валютних курсів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Наверх ↑