Словник

Терміни

Визначення

 

Радіоекологія

Це один з прикладних напрямків екології, що вивчає шляхи міграції і закономірності накопичення радіонуклідів в екологічних системах та зміни в спільнотах живих організмів в умовах підвищеного фону іонізуючого опромінення.

Ізотопи

Це нукліди з однаковим атомним номером, але різними атомними числами називають

Радіонукліди або радіоактивні ізотопи

Це нестабільні ізотопи, ядра яких з часом розкладаються.

Іонізуюче опромінення

Це будь-яке опромінення, яке при взаємодії з речовиною викликає іонізацію її атомів чи молекул.

Пороговий рівень радіації

Це такий рівень радіації, нижче якого не спостерігається ураження у кожного  опроміненого організму (детермінований ефект).

Бекерель

Це одиниця активності в системі СІ (Бк). Один бекерель дорівнює одному ядерному перетворенню в секунду або 0,027 нКі.

Грей

Це (Гр) одиниця поглиненої дози іонізуючого випромінювання (у системі СІ). Позасистемна одиниця – рад. 1Гр = 100 рад = 1 Дж * кг –1..

Зіверт

Це (Зв) одиниця еквівалентної та ефективної дози в системі СІ. Позасистемна одиниця – бер. 1 Зв = 1 Дж * кг –1 = 100 бер. Дорівнює відношенню поглиненої дози випромінювання до середнього коефіцієнту якості цього опромінення (О): 1 Зв = 1 Гр / О.

Електрон-вольт

Це (еВ) позасистемна одиниця енергії іонізуючого випромінювання: 1 еВ = 1.6 * 10 –19 Дж.

Аерозолі

Це дисперсна система, яка складається з газоподібного середовища і твердої або рідкої дисперсної фази.

Пил

Це аерозолі з твердою дисперсною фазою, з розмірами часток більше 1 мкм і утворюються при вибуху, подрібненні.

Дим

Це конденсаційні аерозолі з твердою дисперсною фазою.

Туман

Це дисперсні або конденсаційні аерозолі з рідкою дисперсною фазою.

Експозиційна доза

Це доза, що визначається як відношення сумарного заряду всіх іонів, які виникають в елементарному об'ємі повітря, до маси повітря в цьому об'ємі. Застосовується для характеристики фотонного, рентгенів¬ського та гамма-випромінювання в повітрі.

Поглинена доза

Це відношення енергії, яка передана речовині іо¬нізуючим випромінюванням в нескінченно малому елементарному об'ємі, до маси речовини в цьому об'ємі.

Еквівалентна доза

Це фізична величина, введена для оцінки і норму¬вання ризику несприятливих наслідків хронічного впливу випромінювання довільного складу.

Кулон

Це одиниця кількості електричного заряду (ампер-секунда) і дорівнює кількості електричного струму, який проходить через поперечний переріз провідника при струмі силою 1 А за час 1 с.

Рентген

Це позасистемна одиниця експозиційної дози рентгенівсько¬го і гамма-випромінювань, яка визначається за іонізуючою дією їх на пові¬тря. Доза в 1 Р відповідає утворенню 2,083*109 пар іонів в 1 см3 повітря або 1,61*10 12 пар в 1 г повітря.

Рад

Це позасистемна одиниця поглиненої дози радіації (іонізуючих випромінювань). 1 Рад відповідає енергії випромінювання 100 ерг, погли¬неної речовиною масою 1г.

Бер

Це біологічний еквівалент рада — позасистемна одиниця еквівалентної дози іонізуючого випромінювання. 1Бер = 0,01 Дж/кг=0,013в.

Граничне допустима доза (ГДД)

Це максимальна доза разового аварійного професійного опромі¬нення, безпечного для організму людини. Якщо дози опромінення людей не перевищують граничне допустимих, тоді забезпечений надійний захист людини від соматичних ефектів і зведені до мінімуму генетичні наслідки.

Границя дози (ГД)

Це десятикратне зменшення граничне допусти¬мої дози для обмежених груп населення. Ці кількісні дозові межі (ГДД) для професіоналів, а також границя дози (ГД) для населення встановлені з ура-хуванням відносної радіочутливості трьох груп критичних органів .

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  Наверх ↑