Тема 2.11. Багатофункціональні критерії
Багатофункціональні статистичні критерії – це критерії, які можуть використовуватися по відношенню до найрізноманітніших даних, вибірок і задач. Це означає, що дані можуть бути представлені у будь-якій шкалі, починаючи від номінальної (шкали найменувань).
Це також означає, що вибірки можуть бути як незалежними, так і ”зв’язаними”, тобто ми можемо за допомогою багатофункціональних критеріїв порівнювати і різні вибірки піддослідних, і показники однієї і тієї ж самої вибірки, отримані у різних умовах. Нижні межі вибірок – 5 спостережень, але можливо застосувати критерії і по відношенні до вибірок з 2 випробуваннями (з певними обмеженнями). Верхня межа вибірок дається лише у біноміальному критерії – 50 людей. У критерії -Фішера верхньої межі немає – вибірки можуть бути як завгодно великими.
Багатофункціональні статистичні критерії дозволяють розв’язувати задачі співставлення рівнів досліджуваної ознаки, зсувів у значеннях досліджуваної ознаки і порівняння розподілів.
До числа багатофункціональних статистичних критеріїв у повній мірі належить критерій -Фішера (кутове перетворення Фішера) і, з деякими обмеженнями – біноміальний критерій.
Багатофункціональні статистичні критерії побудовані на співставленні часток, виражених у частках одиниці або у процентах. Суть критеріїв полягає у визначенні того, яка частка спостережень (реакцій, піддослідних, виборів) у даній вибірці характеризується зацікавленим дослідника ефектом і яка частка не характеризується.
Критерій -Фішера використовується у тих випадках, коли обстежені дві вибірки піддослідних; біноміальний критерій m – у тих випадках, коли обстежена лише одна вибірка піддослідних.
25 26 27 28 29 30 Наверх ↑