13.3.Монетаристське трактування ділового циклу.

         В сучасних умовах  діловий цикл аналізується з позиції визначення факторів які впливають на його динаміку. З 70-х років Макротеорія використовує концепцію шоків пропозиції.

 Шок пропозиції – це зміщення в економіці яке відбувається під впливом зміни пропозиції і відповідної зміни сукупного попиту.

В ході підвищення цін на сировину і інші ресурси спостерігається скорочення виробництва і крива AS переміщується на AS1. Відповідно ціни при незмінному попиті зростають від P до P2. Нова рівновага при вищих цінах  встановлюються при меншому обсязі виробництва Y1. Однак виробники намагаються підтримувати обсяги виробництва, і тому з одного боку вони змушені стимулювати ріст попиту від AD до AD1, з другого змушені підвищувати ціни від Р1 до Р2 щоб стимулювати виробника не скорочувати виробництво.

         Отже, за цих заходів виробництво, знизившись до У1, повертається до попереднього рівня У, в цьому випадку є можливим ріст зарплати як один із заходів по підвищенню сукупного попиту. Шоки пропозиції викликають коливання рівноваги національної економіки навколо точки рівноваги Е доЕ1 і Е2.

         Теорія ділового циклу крім шоку від зростаючих цін враховує шок від росту продуктивності праці і росту урядових витрат. Прикладом шоку продуктивності є ефект від впровадження нових технологій, а урядових витрат – прийняття певних урядових програм зі збільшенням обсягів державних інвестицій. Названі фактори, які викликають шокові події в економіці, впливають на обсяги ВНП, викликаючи їх коливання. Шокові впливи в економіці можуть виникати на ринку праці з боку пропозиції праці, викликаючи ефект міжчасового заміщення пропозиції праці. Суть його в тому, що людина має схильність заміщувати час відпочинку часом роботи, якщо їй пропонується вища ставка з/п. При цьому чим більша ставка тим більше росте пропозиція праці, та після досягнення певної межі людина перестає збільшувати кількість годин робочого часу і віддає перевагу відпочинку, вільному часу. Це означає, що коли ставки з/п є зависокими, то можливим є  скорочення числа бажаючих багато працювати. Скорочення числа працюючих теж може впливати на обсяги виробництва.

         Ще одним фактором, що викликає ефект шокових потрясінь є рівень % ставок по вкладах. Оскільки людина може віддати перевагу % доходу від вкладених коштів перед коштами отриманими у вигляді з/п. Міжчасова відносна ціна праці складе

              ((1+і)*w1)/w2

де:

 і- ставка процента;

w1-реальна з/п за 1-й рік;

w2-реальна з/п з врахуванням % доходу у 2-му році.

Ефект % ставки теж може викликати скорочення кількості праці в економіці і впливає на трудову активність. Так, теорія реального ділового циклу має на меті виділити сукупність факторів, що впливають на обсяги пропозиції і виробництва і знання яких дозволяє моделювати і прогнозувати майбутні ситуації в національній економіці.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28  Наверх ↑