ТЕМА 1.2. ІНФОРМАТИКА ЯК НАУКА ПРО МЕТОДИ ОБРОБКИ ІНФОРМАЦІЇ
· теоретичні основи та предметна база інформатики
· види та форми інформації
· представлення інформації в пам’яті комп’ютера
· одиниці виміру інформації
Основні терміни теми: інформатика, інформація, кодування інформації, формати даних, двійкова система числення, біт, байт, кілобайт, мегабайт, гігабайт.
Предмет та зміст інформатики. Інформатика – це наука, яка вивчає закони накопичення, збереження, пошуку, обробки та передачі інформації. Вона виникла задовго до появи перших електронно-обчислювальних машин (ЕОМ). Потреба зберігати та накопичувати інформацію з метою подальшого використання виникла ще на ранніх стадіях розвитку суспільства.
Виникнення писемності дозволило записувати (зберігати) інформацію за допомогою спеціальних наборів символів (алфавіту) та правил кодування (мови). З часом виникла потреба у впорядкуванні (систематизації) інформації. Обсяги інформації постійно зростали і пошук потрібної інформації ускладнювався. Тому алфавіти сучасних мов впорядковані, тобто визначена послідовність символів у алфавіті. Так, в латинському алфавіті спочатку йде літера A, потім B, С і т.д., в кінці X, Y, Z. Звичайно, кількість символів алфавіту та їх порядок для різних мов різний, але впорядкованість зберігається практично в усіх мовах. Саме впорядкованість за алфавітом дозволяє нам швидко знаходити потрібну книгу у каталозі, слово у словнику тощо.
Поряд з методами обробки інформації свою еволюцію пройшли і носії інформації: від поверхонь скель та шкіри до звичного нам паперу, магнітних та лазерних носіїв.
Розвиток техніки і прикладних наук дозволив створити спочатку механічні пристрої для обробки інформації (арифмометри), а згодом і електронно-обчислювальні машини (ЕОМ). Не вникаючи в історію виникнення та розвитку ЕОМ, зауважимо, що сучасні персональні комп’ютери (ПК) за допомогою програмного забезпечення можуть обробляти різного роду інформацію (текстову, графічну, звукову та відео), зберігати її на магнітних та лазерних дисках, передавати на значні відстані (за допомогою комп’ютерних мереж), накопичувати та здійснювати пошук потрібної інформації.
Тому теоретичною основою інформатики є інформація, а предметною базою на сучасному етапі розвитку суспільства – потужні комп’ютери та програмне забезпечення до них.
Інформація. Основною категорією, з якою оперує інформатика, є інформація. Можна довго дискутувати з приводу того, що таке інформація, але звернемо увагу на те, що використання інформації в окремих сферах діяльності суспільства дозволяє класифікувати її як наукову, технічну, економічну, політичну, спортивну і т.д., а сучасні технічні засоби – відображати її у текстовій, графічній, звуковій та інших формах. Що ж стосується інформації, яка зберігається в пам’яті комп’ютера, то відмітимо, що вона представлена у числовому вигляді.
Представлення інформації в пам’яті ЕОМ. Виникає питання: як у числовому вигляді можна представити текст, графічні зображення, звук, відео? Як потім їх відобразити? Для цього використовують кодування інформації. Наприклад, якщо поставити кожному символу (літері, цифрі, розділовому знаку) у відповідність якесь число (код), то текст можна представити у вигляді чисел (кодів). Аналогічно можна кодувати графічні зображення трійками чисел. Перші два числа – це координати точки, а третє – її колір. Звук можна кодувати парою чисел; перше число – це частота, а друге – тривалість. Схеми, по яких здійснюється кодування інформації називаються форматами даних.
Числа, з якими оперує комп’ютер, представлені у двійковій системі числення (у вигляді 0 і 1). Наприклад, числа 0, 1, 2, 3, 4 у двійковій системі числення відповідно матимуть вигляд (0)2, (1)2, (10)2, (11)2, (100)2. Всі дії над числами комп’ютер теж виконує у двійковій системі числення. Вибір двійкової системи числення пов’язаний з тим, що речовина (матерія) може перебувати в двох стійких станах, наприклад, включено, виключено; намагнічено, не намагнічено; висока напруга, низька напруга. Один із цих станів позначають 1, а інший – 0.
Одиниці виміру інформації. Найменшою одиницею виміру інформації є один біт. У біт можна записати одне із чисел 0 або 1. Біт настільки мала одиниця інформації, що на практиці не використовується.
Наступною одиницею виміру інформації є один байт. Байт – це послідовність із 8-ми бітів. У байт можна записати будь-яке число від 0 до 255 (у двійковій системі числення (11111111)2 = 255).
Після байта наступною одиницею виміру інформації є 1 Кбайт = 1024 байт = 210 байт. Далі йде 1 Мбайт = 1024 Кбайт = 220 байт і 1 Гбайт = 1024 Мбайт = 230 байт. Слід зауважити, що 1 Гбайт досить велика одиниця виміру інформації.
Також слід відмітити, що різна інформація займає різний об’єм пам’яті. Найменше займає звичайний текст (один символ – 1 байт), значно більше графічне зображення (все залежить від розмірів рисунка), ще більше займає звук (1хв » 1Мбайт), великий об’єм займає відео (1хв » 10Мбайт).
25 26 27 28 29 Наверх ↑