6.5 Допомога при непритомності, сонячних, теплових ударах і отруєннях газами.

Непритомність. Ознакою є головозапоморочення, нудота, потемніння в очах, слабість. Необхідно покласти людину, опустивши голову нижче тулоба, щоб забезпечити притік крові до мозку. Дають пити воду і нюхати нашатирний спирт. Заборонено прикладати до голови холодні примочки.

Теплові та сонячні удари. Перегрівання організму людини супроводжується розладом функцій всіх органів. При підвищенні температури тіла до 410С, не дивлячись на зусилля медицини, 50% потерпілих помирає.

Потерпілий непритомніє, піт не виділяється, шкіра висихає, часто буває носова кровотеча, нудота та блювання. Потерпілого необхідно покласти на прохолодне місце, так, щоб голова була вище тулоба, дати нюхати нашатирний спирт і прикласти до голови холодну примочку. У випадку зупинки дихання необхідно робити штучне дихання та зовнішній масаж серця.

Отруєння газами. Проблема профілактики отруєнь набула великої актуальності в результаті накопичення в навколишньому середовищі біля 6 млн. різних токсичних речовин, а біля 60 тисяч із них використовуються в побуті.

Найбільш розповсюдженими газами, якими можливо отруїтися, є оксид вуглецю, ацетон, хлор та інші.

Оксид вуглецю (угарний газ) виділяється при згоранні палива.

Отруєння буває трьох ступенів:

I ступінь - при заміні 20...30% кисню вуглекислим газом. Симптоми: головний біль, головозапаморочення, почервоніння обличчя; II ступінь - при 30...35% заміні кисню вуглекислим газом. Симптоми: втрата свідомості, порушення зору, людина сама не може вийти з приміщення; III ступінь - при наявності в повітрі оксиду вуглецю, який замінює 35% кисню. При цьому людина втрачає свідомість і помирає.

Допомога при отруєнні газами. Потерпілого потрібно негайно винести (вивести) із забрудненої зони, роздягнути, укласти на рівну поверхню, тепло накрити, дати нюхати нашатирний спирт і пити молоко.

Допомога при утоплені. Розрізняють два види утоплення: синій тип, при якому вода попадає і заповнює легені, і блідий тип, коли води в легенях немає. Синій тип частіше буває, коли людина не одразу занурюється під воду, а бореться за життя і ковтає при цьому воду. Коли вода в легенях (отікання легенів), з рота та носа виділяється піна.

При синьому типі необхідно спочатку видалити воду із дихальних шляхів та легень. Необхідно покласти потерпілого на коліно рятувальника обличчям вниз і однією рукою відкрити рот, а другою натискують неодноразово періодично на спину. Після припинення витікання води потерпілого необхідно покласти на спину і почати штучне дихання і зовнішній масаж серця.

Блідий тип буває у тих, хто не пробує боротися за своє життя, а іде одразу під воду. Часто це буває в несвідомому стані. Людина задихається в зв’язку з відсутністю кисню. В цьому випадку слід одразу приступити до реанімаційних заходів - штучного дихання та зовнішнього масажу серця. Коли потерпілий почне дихати, йому необхідно давати нюхати нашатирний спирт.

Література для самоосвіти: 7, 11, 23, 33.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30  Наверх ↑